8 C
Struga
Sunday, November 28, 2021

Спречен шверц на 340 пакети со лекови од Македонија во Косово

Косовската полиција спречи шверц на 340 пакети со лекови, кои од Македонија на илегален начин биле внесени на косовска територија, од засега се уште...

Придвижување на преговорите во пресрет на Извештајот на ЕК

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас на 12 април повторно доаѓа во посета на Македонија, овојпат во Охрид на средба со шефот на македонската...

Објавено барањето за гласање на доверба на Владата, седницата в среда

Собранието денеска на својата официјална веб-страница го објави документот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за гласање на доверба на Владата. „Единствени проекти коишто ги спроведе Владата на СДСМ и...

Партијата на Села не сака да биде дел од власта без нови избори

Алијансата за Албанците денеска соопшти дека „на ниту еден начин нема да биде дел од некоја нова владина гарнитура“, без претходно да бидат одржани...

Собранието неделава со набиена агенда – реформските закони на гласање

По велигденското празнување и продолжениот викенд, на Собранието неделава му претстои набиена работна агенда, пред објавувањето на Извештајот на Европската комија за напредокот на...

Мицкоски очекува в среда да се расправа за интерпелација на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека во текот на денот партијата ќе го поднесе барањето за интерпелација на Владата во Собранието, а очекува...

Заев: Влез во НАТО со ФИРОМ не е возможно

Премиерот Зоран Заев смета дека Македонија единствено може да влезе во НАТО со решен спор за името со Грција и  отфрла дека е возможно...

Православните христијани го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од...

Наместо приоритетен -„упат без термин“, се укинува и хартиениот рецепт

Нема да има приоритетени упати. Наместо нив ќе се издаваат нови кои мора да се употребат во рок од 24 часа. Тоа се упати...

Заев: Мицковски кога сака од мене може да добие лекција по економија

Премиерот Зоран Заев смета дека критиката што на сметка на работата на Владата доаѓаат последниве месеци ја сфаќа како корекција за власта, истакнувајќи дека...
error: Alert: Content is protected !!