3 C
Struga
Friday, January 28, 2022

Ахмети: Референдум за името би можело да го комплицира процесот

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети на денешната средба со европратениците Виктор Боштинару, Тања Фајон, од групата на Прогресивна алијанса на социјалистите...

Нимиц: Секогаш добивам добри совети од лидерот на ДУИ

Медијаторот на Обединетите нации во спорот за името, Метју Нимиц ја оцени како конструктивна средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, од кого, како...

Нимиц: Атина не го негира идентитетот

Има разлики меѓу двете земји, но од Атина не слушнав негирање на идентитетот, рече денеска медијаторот во македонско-грчките преговори, Метју Нимиц на заедничка прес-конференција...

Заев: Банката бара милионска оштета ако Клинички е на друго место

За новиот Клинички центар постојат две локации-тоа е сегашната и локацијата во Бардовци која е во близина на индустриската зона во Визбегово заради подобар...

ВИДЕО: Брисел охрабрен по средбите со Мицковски, Николовски и Ѓорчев

Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ, на чело со претседателот Христијан Мицковски, во Брисел имаше повеќе средби со високите функционери на ЕУ. Тие се сретнаа и...

Нимиц во Скопје на средби со државниот врв и Мицкоски и Ахмети

Посредникот од ОН во преговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, утре ќе биде во Скопје на официјална посета и разговори со...

Пратениците попладнево релаксирани, Џафери им се заблагодари за трпението – и спасението

Со зборовите „За продолжението накнадно ќе бидете известени, благодарам за трпението – и спасението“, претседателот на Собранието на Република Македонија вечерва ја заврши 32-та...

Референт од гевгелиската болница на чело на Државната видео лотарија

Од 1-ви февруари на чело на Државната видео лотарија – Касинос Аустриа ДОО Скопје ќе застане новиот генерален директор, Костадин Каракабаков. Тој доаѓа на местото...

Тајани: Името може да се реши и Македонија да ги почне преговорите

Претседателот на Европскиот Парламент Антонио Тајани оценува дека има можност Република Македонија да го реши спорот за името и да ги почне наскоро преговорите...

Случај Санте плус:Двајцата анестезиолози отстранети од работа на КАРИЛ

Двајцата анестезиолози се отстранети од работи од КАРИЛ, а на едниот од нив не само што му се заканува суспензија туку ќе мора да...
error: Alert: Content is protected !!