11 C
Struga
Thursday, November 30, 2023
дома Технологија

Технологија

  Војување на следната генерација: Борбените дронови стануваат најбрзо растечкото оружје во глобалниот воен арсенал

  Ова време минатата година (2020), Азербејџан (Azerbaijan) ја освои речиси целата ерменска ексклава Нагорно-Карабах (Nagorno-Karabakh). Ако војната го привлече глобалното внимание, тоа беше главно...

  Нерегулираниот израелски шпионски софтвер претставува глобална закана, предупредуваат експертите

  Израелското следење на Палестинците и хакирањето телефони на неколку хуманитарни работници, ја истакнаа транснационалната закана од нерегулиран израелски шпионски софтвер, изјавија експертите во четвртокот. За...

  Турција: Забрзано напредува изградбата на фабриката во која ќе се произведува првиот турски автомобил...

  Управата на турската Инцијативна група за автомобили (ТОГГ) објави дека брзо напредува изградбата на фабриката во која ќе се произведува првиот турски автомобил ТОГГ,...

  „Верџ“: „Фејсбук“ ќе добие ново име

  „Фејсбук“ планира да го промени своето трговско име следната недела, објави блогот „Верџ“, повикувајќи се на „добро информиран извор“. Целта, наводно, е сосредоточеност на концептот...

  Во Европа веќе се крена прашина, поради паметните очила на „Фејсбук“

  Ирската организација за заштита на приватноста на податоците изрази загриженост поради новите паметни очила, кои „Фејсбук“ ги направи во соработка со компанијата „Реј Бан“,...

  Руски експерти: „Во светот се води борба за етика на вештачката интелигенција“

  „Во следните 10 години вештачката интелигенција и дигитализацијата се повеќе ќе се воведуваат во сите области на општествениот и економскиот живот. Пандемијата го забрза...

  / Видео / И автомобил и авион: Лета 190 километри на час, на два...

  Прототипот 1 на летачкиот автомобил „AirCar“ („ЕрКар“), опремен со БМВ мотор и обично гориво од бензинската станица, го изврши првиот меѓуградски 35-минутен лет помеѓу...

  Илон Маск: „Следните Тесла автомобили, ќе лебдат еден метар над земјата“

  Илон Маск изјави дека сака следниот „Роудстер“ да може да лебди над земјата. Маск веќе вети дека некои верзии на „Роудстер“ ќе доаѓаат со ракетни...

  „Virgin Galactic“ доби дозвола, за вселенски превоз на патници

  „Virgin Galactic“ доби одобрение за превоз на патници во вселената, што претставува тренд во последно време. Одобрението што го доби компанијата на милијардерот Ричард Брансон...

  Над 137 илјади лица потпишаа петиции, за Џеф Безос да не се враќа на...

  Повеќе од 137 илјади лица потпишаа петиции со кои се повикува да се спречи враќањето на милијардерот Џеф Безос на Земјата, откако тој најави дека наредниот месец...
  error: Alert: Content is protected !!