3 C
Struga
Friday, January 28, 2022
дома Економија

Економија

  Вредноста на доларот во однос на турската лира од понеделникот падна за 44,2 отсто

  Вредноста на американскиот долар во однос на турската лира е во пад од понеделникот и денеска достигна 10,252, што е најниска вредност од 16...

  ССМ достави предлог за минимална плата од 18 илјади денари од 1 јануари, ќе...

  Минималната плата спречува работниците да добиваат многу ниска плата и да живеат во сиромаштија, а очекувањата на работниците од пратениците се да работат во...

  Турција повторно ги намали каматните стапки

  Централната банка на Турција (Cenltral bank of Turkey) , во денес (четврток) објави дека ја намалува референтната каматна стапка за еднонеделна репо стапка за...

  Министерот Бектеши уверува дека струјата ќе поскапи најмногу до 10%

  Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска на прес конференција изјави дека електричната енергија нема да поскапи повеќе од 10%. „За првите шест месеци од 2022...

  Нема пари за К-15 за јавна администрација – ССМ најавува штрајк доколку не се...

  Во буџетот за 2022 не се планирани дополнителни средства за К-15 во јавниот сектор, изјави министерот за финансии, Фатмир Бесими, одговарајќи на прашањето дали...

  Бензините поскапуваат за два, а дизелот 1,5 денари

  Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за два, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

  Студиите покажуваат дека Ковид-19 дополнително ги збогатил богатите и дополнително ги осиромашил сиромашните

  Според Светскиот извештај за нееднаквоста, објавен во вторникот, првите 1% сочинуваат 38% од целото дополнително богатство акумулирано од средината на 1990-тите, додека долните 50%...

  Народна банка: Девизниот курс на денарот е стабилен и без промени во однос на...

  Народната банка ги демантира информациите објавени на некои портали и на социјалните мрежи дека е покачен курсот на еврото. Девизниот курс на денарот е...

  Ердоган: „Со усогласување на минималните плати ќе ги растовариме граѓаните со ниски примања“

  Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека минималните плати во Турција ќе бидат усогласени така што ќе бидат надоместени загубите, со што ќе...

  Ердоган: „Извозот на Турција се зголеми на 221 милијарда долари на годишно ниво“

  Претседателот Реџеп Тајип Ердоган рече: “Извозот на Турција се зголеми на 221 милијарда долари на годишно ниво. Ќе работиме повеќе, ќе произведуваме повеќе, ќе...
  error: Alert: Content is protected !!