20 C
Struga
Sunday, May 29, 2022
дома Истражување

Истражување

  Егзодус во Рака – 2017 година: „Тајниот договор“ на американската коалиција, за да им...

  Пред десет години. 18-19. Март 2011 година; Беше означен почетокот на војната против Сирија под водство на САД (USA) и НАТО (NATO). Нашите мисли...

  Нов извештај: Закерберг под притисок, Инстаграм има негативно влијание врз младите

  По објавениот извештај кој откри дека Инстаграм има „значително негативно влијание“ врз младите луѓе, особено тинејџерките, шефот на Фејсбук, Марк Закерберг, кој ја купи...

  Истражување: Општините се со ниско ниво на отвореност во работењето – не објавуваат плати...

  Индексот на отвореност што бил предмет на истражување на Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис во рамки на проектот на УСАИД , за граѓанско...

  Студија: Две порции овошје на ден, го намалуваат ризикот, од дијабетес тип 2

  Истражувачи од универзитетот „Едит Коуан“ (ЕКУ), од Западна Австралија, откриле дека само две порции овошје на ден го намалуваат ризикот од развој на дијабетес...

  Во ова земја луѓето живеат како и пред пандемијата на коронавирусот

  Луѓето ширум светот копнеат по животот што го знаеја пред пандемијата на коронавирусите. Одење на шопинг, концерти, спортски настани за многумина сè уште е...

  Истражување: Инспекторите повеќе ги штитат моќниците отколку јавниот интерес

  Над четириесет проценти од граѓаните сметаат дека инспекторите во својата работа зависат од градоначалниците. Речиси исто толку граѓани сметаат дека општинските инспектори не се...

  НОВА истражува: Се наплаќаат ли преку ФЗО тестовите за КОВИД-19 добиени преку донации

  Се наплаќаат ли тестовите за КОВИД-19 кои се добиени како донација преку Фондот за здравствено осигурување. На ова прашање кое НОВА го упати до...

  Тетово небезбедно во случај на земјотреси затоа што врие од дивоградби

  Над 50 жртви, уништени 6000 домови, отселување, вознемиреност, страв, се последиците од силниот земјотрес кој го погоди дел од Балканскиот полуостров на 26 ноември...

  Истражување: „Во медиумите има повеќе место за терористичките напади во кои се вмешани муслимани“

  Од 2006 до 2015 година во САД се извршени 136 терористички напади. Притоа еден од 8 напади е изведен од лице со муслиманска вероисповед,...
  error: Alert: Content is protected !!