8 C
Struga
Sunday, November 28, 2021

Пендаровски: Верувам дека политичарите ја примија пораката од граѓаните

Кандидатот на владејачката СДСМ Стево Пендаровски вели дека од вчерашниот прв круг од изборите, граѓаните кои не излегле да гласаат упатиле порака која верува...

Џафери: Доследното применување на Етичкиот кодекс позитивно ќе влијае врз интеграциските процеси

Етичкиот кодекс и неговото доследно применување е процес што мораме да го водиме квалитетно и, не само ние од овој мандатен состав, туку и...

Официјални податоци на ДИК за првиот круг на претседателските избори

(Дубаи - Портал) - Државната изборна комисија објавува официјални податоци за претседателските избори 2019 година, чиј прв круг се одржа вчера. Според обработени 99,96% од...

Постапката за вториот круг на претседателските избори

Според членот 81 од Уставот, ако во првиот круг ниту еден кандидат за претседател не го добил потребното мнозинство гласови, во вториот круг се гласа...

Дебар доби нов градоначалник, Охрид и Ново Село ќе почекаат до вториот круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ, е новиот градоначалнк на Дебар. На вчерашните предвремени избори за градоначалник тој победи со поддршка од 50,09% од гласовите...

Зекири: Горчлива победа, време е за одговорност на функционери на СДСМ и на дел...

(Дубаи - Портал) - Се огласи и пратеникот од редовите на СДСМ, Мухамед Зекири преку својот Фејсбук профил: "Горчлива победа. Резултатот поука за сите нас!!! Граѓаните...

Заев и Пендаровски: Водиме во фер натпревар кој покажа дека секој глас е важен

Премиерот Зоран Заев кажа дека на изборите денеска 321 201 гласале за Стево Пендаровски, за Гордана Силјановска  316 872, за Блерим Река 79 162. „Уверен сум...

Градоначалник на Охрид ќе се бира во втор круг, на 5-ти мај

(Дубаи - Портал) - Според првичните неофицијални податоци за одржаните предвремени избори за градоначалникна Охрид во втор изборен круг ќе одат кандидатите на СДСМ...

Река: „На противкандидатите им посакувам успешна изборна трка во вториот круг“

Претседателскиот кандидат на претседателските избори во Северна Македонија, Блерим Река, на прес-конференцијата одржана по завршувањето на изборниот процес, изјави дека изборите биле мирни, регуларни,...

Заев: Очекувам гласачите на Река да постапат одговорно во вториот круг

По проверени гласови од над 98 проценти од избирачките места, Стево Пендаровски има 321.901, а Гордана Силјановска – Давкова 316.872 гласа, изјави лидерот на...
error: Alert: Content is protected !!