12.8 C
Struga
Tuesday, May 11, 2021
дома Здравје

Здравје

  Знаци кои укажуваат дека детето е под стрес

  Децата на сите возрасти доживуваат стрес и анксиозност, но реагираат различно зависно од возраста, нивниот карактер и начинот на кој се справуваат со овие...

  Протеински леб: Што го прави толку посебен и како да го направите дома?

  Протеинскиот леб има малку поинаква структура од обичниот. Потежок е, леплив и се разликува по состојки. Имено, овој вид леб има повеќе калории и...

  Путер од какао: Природна чиста маст, корисна за човековото здравје и убавината

  Путерот од какао се добива од пресување на зрна од какао, а со илјадници години се смета за природна чиста маст, која е многу...

  Колку човек може да издржи без спиење

  Мислите дека не спиете доволно? Теоретски, телото може да издржи одреден период без сон. Светскиот рекорд е 11 дена и 25 минути, но, тоа...

  Зошто е здрав портокалот?

  Се одгледува во тропските и суптропските области. Тркалезниот плод има рапава, масна кора и сочно внатрешно месо богато со витаминот Ц. Главните комерцијални видови...

  Домашна напивка против пролетни алергии, брзо се подготвува, а делува веднаш

  Оние кои ги мачи пролетната алергија добро ги знаат нејзините симптоми – нервоза, затнати синуси, чувствителни и насолзени очи. Секако, симптомите кај секого се различни,...

  Оваа храна ја подобрува работата на срцето

  Верувале или не, квасецот содржи дури 17 витамини, а особено најважните витамини од Б-комплексот. За да ги задоволите вашите дневни потреби, потребни ви се...

  Што сè може да направите на скара, а да не е месо?

  На месото приготвено на скара не можеме да му одолеме, но постојат специјалитети на кои исто така не можеме да му одолеме, се направени...

  Витамин Б5 – еден од најважните витамини за човекот

  Пантотенската киселина или витамин Б5 е уште еден во низата на витамини потребни за нормално функционирање на организмот и одржување на оптимално здравје. Ова...

  Јагоди – изобилство од задоволство и здравје

  Нахранете го телото со антиоксиданси, јадете јагоди и помогнете му на својот организам во борбата против стареењето, против воспаленија и многу повеќе! Не само што...
  error: Alert: Content is protected !!