17.1 C
Struga
Monday, September 27, 2021
дома Здравје

Здравје

  Овие намирници ќе ви дадат моментална енергија додека работите

  На работа или дома новмално е во некој момент да ве „фати“ замор, особено после некоја тешка и комплицирана задача или неколку часа минати...

  Витамините имаат три важни функции, еве зошто е важно да ги внесувате

  Нашето тело има потреба од различни нутриенти, вклучувајќи ги и витамините за да функционира правилно. Поради тоа што човечкото тело не може само по...

  Студија: Две порции овошје на ден, го намалуваат ризикот, од дијабетес тип 2

  Истражувачи од универзитетот „Едит Коуан“ (ЕКУ), од Западна Австралија, откриле дека само две порции овошје на ден го намалуваат ризикот од развој на дијабетес...

  Зошто во жешките денови, не треба да се туширате со ладна вода

  Речиси е незамисливо да се започне или заврши еден ден без туш. Кога сонцето е жешко и топлината си го прави своето, еден од...

  Камилица – ублажува болки во стомакот и грчеви

  Камилицата се смета за една од најдобрите за лекување на воспаление на кожата и мукозните мембрани. Исто така, помага при изгореници, рани и чиреви....

  / Видео / Што се случува со храната на која ќе слета мува?

  Мувите се одбивни за многумина со добра причина – докажано е дека пренесуваат многу болести. Што може да се случи кога ќе слетааат на...

  Медот е корисен и здрав, за секој дел од човековото тело

  Во Антиката медот е користен како посебен лек. Поради своите лековити својства, се користи за спречување разни болести, а пак, Египќаните го користеле и...

  Шест позитивни ефекти на лубеницата, врз човечкото тело

  Лубеницата е популарно летно овошје кое се консумира во текот на долгите топли денови. Ова освежувачко овошје е полно со витамини и хранливи материи,...

  4 витамини кои ќе ви помогнат лесно да изгубите тежина

  Вашиот метаболизам, на кој му должите леснотија на согорување на маснотии, може да се забрза ако му дадете соодветна храна и витамини. Клучниот збор...

  Кора од портокал: За пријатна арома и свежина на секое јадење

  Портокалот е јужно овошје, кое е богато со витамин Ц и вообичаено го јадете плодот додека кората без размислување ја фрлате. Но, дали знаете...
  error: Alert: Content is protected !!