23 C
Struga
Thursday, September 28, 2023
дома Предвремени избори 2020

Предвремени избори 2020

  Конечни резултати: СДСМ 46, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15, АА-ААА 12, Левица 2 и ДПА...

  Државната изборна комисија денеска одржа јавна седница на која ги објави конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори кои беа одржани на 15 јули. Коалиција...

  Арифи не гледа коалициски партнер во ВМРО-ДПМНЕ

  Потпретседателката на ДУИ и градоначалничка на Тетово Теута Арифи изјави дека ВМРО-ДПМНЕ не го гледа како партнер во новата влада и оти за ДУИ...

  Управниот суд ги одби сите 185 тужби од партиите за изборите

  Управниот суд ги одби сите 185 тужби од политичките партии за предвремените парламентарни избори и ги потврди решенијата на Државната изборна комисија (ДИК). Судот...

  Управниот суд ќе ги разгледува тужбите на СДУ, МОРО и Левица

  Управниот суд денеска треба да ги разгледува тужбите на Левица, СДУ и на МОРО Работничка партија, на одбиените приговори од Државната изборна комисија за...

  Пендаровски за ТВ21: Прво консултации со политичките партии, па доделување на мандат за состав...

  Претседателот на државата, Стево Пендаровски за ТВ21 вели дека прво ќе одржи консултации со политичките партии, па потоа ќе го додели мандатот за состав...

  Управен суд: Досега се поднесени 76 тужби од две политички партии

  Тужби до Управниот суд по решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за отфрлање на приговорите за предвремените парламентарни избори, досега поднеле само Интегра и...

  И Заев и Мицкоски најавуваат формирање Влада

  Преговорите за нова Влада ќе почнат по илинденските празници, вели лидерот на СДСМ во интервју за порталот А1он. Според Заев, изборните резултати јасно покажувале...

  Управен суд: Првите тужби од Алијанса за Албанците/Алтернатива и Интегра

  До Управниот суд денеска до 18 часот се поднесени тужби од коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива (АА/А) и од политичката партија Интегра, како и од...

  Дерковски: „Приговорите од ниту еден подносител не беа целосни“

  Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски вели дека Комисијата ги одбила или отфрлила сите приговори во однос на изборниот процес затоа што, како...
  error: Alert: Content is protected !!