21 C
Struga
Saturday, June 19, 2021
дома Ковид-19

Ковид-19

  Дали „Климатското заклучување“ е на Хоризонт?

  Според написот напишан од официјален СЗО и објавен од мега-корпоративен тинк-тенк. Авторот и поддржувачите на извештајот Извештајот, под наслов „Избегнување на климатските заклучувања“, го напиша Маријана...

  Воспаление на срцевиот мускул кај помлади мажи од мРНА вакцините почесто од очекуваното

  Агенцијата соопштила дека сè уште го испитува потенцијалниот ризик и дека сè уште не дошла до конечен заклучок за причинско-последичната врска помеѓу вакцината и...

  Србија: Досега 755 несакани реакции, на вакцините против Ковид-19

  БЕЛГРАД (АА) - Досега во Србија пријавени се 755 несакани реакции на вакцините против коронавирусот, што е една пријавена реакција на 3.973 имунизирани граѓани,...

  ЕМА соопшти: Можно е „АстраЗенека“ да предизвикува згрутчување на крвта

  Европската агенција за лекови денес објави дека постои можна врска помеѓу вакцината на „Астра зенека“ и реткото формирање тромби, но останува позитивно што здравствените...

  Белата куќа: САД никогаш нема да воведат ковид пасоши

  Белата куќа ја отфрли идејата за воведување задолжителни федерални ковид пасоши како доказ за вакцинирање, велејќи дека приватноста и правата на граѓаните треба да...

  Строга медиумска политика во Унгарија: Само државните медиуми ќе можат да фотографираат и снимаат...

  Унгарија воведува ограничувања за известување за тековната кампања за вакцинација против коронавирусот, се вели во интерното писмо објавено во неделата, пренесува Хина. Само државнот медиумски...

  САД го запреа производството на вакцината на „АстраЗенека” во Балтимор

  Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден нареди фабрика во Балтимор, каде беа уништени 15 милиони дози на вакцината на „Џонсон и Џонсон”, поради грешка...

  (ВИДЕО) Над 10.000 учесници на масовните протести во Штутгарт

  Митингот е организиран од движењето Кверденкен, составено од негативисти за коронавирус, десничарски активисти и противници на вакцинацијата, кои во моментов се под надзор на...

  Вукадиновиќ: „За движењето против вакцинација со аргументи, а не со апсења“

  Политичкиот аналитичар Џорѓе Вукадиновиќ (Đorđe Vukadinović), денес оцени дека поларизацијата на домашната јавност кон темата за вакцинација е само една во низата поделби кои...

  Анализа: Корона рестрикциите сеат смрт меѓу младите и децата, во најсиромашниот дел на светот

  Според јавната статистика од скоро секоја земја во светот, околу 2,84 милиони луѓе починале од коронавирус. Во исто време, беше откриено дека сличен број...
  error: Alert: Content is protected !!