3 C
Struga
Friday, January 28, 2022
дома Човекови права

Човекови права

  Масовен протест во Букурешт: „Не“ за ковид сертификати и мерки, демонстранти влегоа и во...

  Снимки на социјалните мрежи укажуваат на масовен протест низ улиците на романскиот главен град Букурешт против воведените епидемиолошки мерки и ковид сертификатите. На видео материјал...

  Захарова: „Нехумано е постапувањето со Асанж – канибализам на Западот“

  Постапките на западните земји против основачот на „Викиликс“ („Wikileaks“), Џулијан Асанж (Julian Assange), се насочени кон „истребување“ на тој човек, изјави портпаролката на руското...

  Русија се откажува од рестрикции за невакцинираните лица

  Руските власти денеска се откажаа од воведувањето ограничувања за невакцинираните граѓани, што беа објавени минатиот месец и наидоа на остри критики во јавноста. Претседателот на...

  САД: Нема да има задолжителна вакцинација за вработени во приватни фирми

  Сенатот на САД, во кој мнозинството имаат Демократите, ја прифати мерката предложена од Републиканците со која би се поништила одлуката на претседателот Џо Бајден...

  Пановски: „Се гледа дека вакцината не штити од заразување, зошто тогаш на цел свет...

  Над 19 илјади граѓани се заразиле од Ковид-19 во последните пет месеци иако биле целосно имунизирани. Ако се знае дека Од 6-ти август до...

  Трета недела протести во Австрија

  Десетици илјади Австријци излегоа на улица да изразат незадоволство од  воведувањето на задолжителна вакцинација и други епидемиолошки мерки. Протестите во земјата влегоа во трета...

  Солзавец, водени топови, петарди и факели: Протест во Брисел поради острите мерки против коронавирусот

  Белгиската полиција употреби водени топови и солзавец за да растера група  демонстранти кога наидоа на кордон пред седиштето на Европската комисија. Останатите демонстранти мирно...

  Струмица: Протест против ковид мерките

  Под мотото „Слобода и правда“ граѓаните од Струмица кои се против ковид мерките денеска повторно излегоа на протестен караван со патнички возила и вклучени сирени. Тие побараа...

  Швајцарците денеска на референдум се изјаснуваат за ковид потврдите

  Швајцарските гласачи денеска на референдум ќе одлучат дали да го поништат воведувањето на ковид сертификатот што во моменов им е потребен за докажување на...

  Струмица: Протест против ковид мерките

  Откако синоќа во Скопје се одржа протест против новите најавени Ковид мерки, денеска на улица излегоа и струмичани. Тие протестираат, како што велат против...
  error: Alert: Content is protected !!