3 C
Struga
Friday, January 28, 2022
дома Храна

Храна

  Киселата зелка најдобар извор на „Ц“ витамин во зимските денови

  Есента изобилува со најразлични плодови, но оној производ кој го има во текот на целата година е зелката. Покрај ајварот, киселата зелка е производ...

  Зошто е добро да јадете шака кикиритки секој ден?

  Кикиритките припаѓаат на семејството на мешунките, иако многумина го сметаат за орев. Потекнуваат од Јужна и Централна Америка, а пристигнале во Европа во 15 век. Човекот...

  Пченкарно брашно, златни зрнца нега за целиот организам

  Одамна е познато дека пченкарното брашно е здраво за човечкиот организам, но некако како да ја пропуштаме информацијата дека освен што е дел од...

  Се очекува поскапување на храната

  Цените ќе растат до крајот на годината. Од Стопанска комора велат дека ако Владата не помогне, растот на цените на храната ќе изнесува околу...

  Морска храна од лабораторија: Британска компанија подготвува вештачка храна

  Најголемата европска групација за производство на замрзната храна, британската корпорација „Номад фудс“, денеска објави дека во соработка со американската компанија „Блу нојл“, ќе го...

  Овие намирници ќе ви дадат моментална енергија додека работите

  На работа или дома новмално е во некој момент да ве „фати“ замор, особено после некоја тешка и комплицирана задача или неколку часа минати...

  Витамините имаат три важни функции, еве зошто е важно да ги внесувате

  Нашето тело има потреба од различни нутриенти, вклучувајќи ги и витамините за да функционира правилно. Поради тоа што човечкото тело не може само по...

  / Видео / Што се случува со храната на која ќе слета мува?

  Мувите се одбивни за многумина со добра причина – докажано е дека пренесуваат многу болести. Што може да се случи кога ќе слетааат на...

  Шест позитивни ефекти на лубеницата, врз човечкото тело

  Лубеницата е популарно летно овошје кое се консумира во текот на долгите топли денови. Ова освежувачко овошје е полно со витамини и хранливи материи,...

  Како да откриете дали лубеницата е зрела?

  Лубеницата е една од вкусните работи кои ни кажуваат дека летото, конечно, стигнало. Ако сакате да се освежите со ова овошје, еве како да...
  error: Alert: Content is protected !!