11 C
Struga
Thursday, November 30, 2023
дома Агро бизнис

Агро бизнис

  Државата нуди земјиште за оранжерии, лешници, маслинарници, пчели

  Распишавме четири нови јавни огласи преку кои на располагање ставаме 4.294 хектари државно земјоделско земјиште до 3 хектари, распределени во 31 регион низ државата,...

  Јашарови од Тополница одгледуваат 1.200 овци и 50 кози

  Во село Тополница, Радовиш го посетив семејството Јашарови, објави директорот на Платежната агенција Никица Бачовски . Целото семејство се занимава со земјоделство и сточарство, односно...

  Пет нови јавни повици од Програмата за рурален развој

  Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски денеска ќе...

  Почна сеидбата на оризот во Кочанско

  Во кочанскиот регион почна полнењето на нивите со вода и сеидбата на оризот од овогодишната производствена реколта, за која се планира да се насеат...

  На македонското земјоделство му се потребни конкретни мерки за помош

  Конкретни мерки за помош на македонското земјоделство за спас на реколтата но и помагање да не остане државата без производство на домашна храна. Низата...

  Земјоделците на истокот се жалат на зачестени кражби – бараат полицијата да реагира

  Засилени полициски контроли бараат земјоделците од Кочанско откако како што велат, крадци им ги сардисале селата. Тврдат дека неканетите гости присвојуваат буквално се и...

  Почна откупот на тутунот, тутунарите очекуваат добра цена поради квалитетниот род

   Почна откупот на тутунот од годинашната реколта. Денеска се отворени 20 од 173 откупни пункта во државата. Пунктови отворија Прилепскиот тутунски комбинат, „Сокотаб“ од...

  Оризот ќе исчезне од Кочанското Поле, земјоделците мора да го продаваат за крајно ниски...

  Оризопроизводителите во Кочанско ја имаат најдолгата жетва досега, трае веќе два месеца, иако земјоделците се жалат дека неповолното време придонело жетвата да биде неколку...

  Почна исплатата на дополнителните средства за тутунарите

  Владата на Република Македонија преку Генералниот секретаријат ја почна исплатата на финансиската поддршка за 19.060 тутунари со вкупна вредност од 300 милиони денари во...

  Деан Крстески: „Укинувањето на 4 класа е на штета на тутунарите доколку се намалат...

  Крстески при ланскиот откуп добил просечна цена од 150 денари за килограм, со критики дека ниту еден килограм тутун не му бил ценат како...
  error: Alert: Content is protected !!