8 C
Struga
Saturday, November 27, 2021
дома Блиски Исток и Регион

Блиски Исток и Регион

  ЕУ: „Уривањето на куќите на Палестинците ги поткопуваат изгледите за мир“

  АНКАРА (АА) - Европската Унија (ЕУ) порача дека уривањето на куќите на Палестинците ги поткопува изгледите за мир и повика на запирање на таквите...

  Чавушоглу: „Азија се издигнува како производствен центар и најголем потрошувачки пазар“

  АШГАБАТ (АА) - Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, во Ашхабат, главниот град на Туркменистан, изјави дека Азија се издигнува не само како...

  Турскиот претседател замина за Туркменистан да присуствува на самитот на Организацијата за економска соработка

  ИСТАНБУЛ (АА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган заедно со делегација отпатува за Туркменистан за да присуствува на состанокот на Организацијата за економска соработка...

  Турција: Доселеници од поранешна Југославија го продолжуваат занаетот на рачна изработка на чевли

  Тројца браќа со потекло од поранешна Југославија кои живеат во подрачјето на Инегол во турската област Бурса, работејќи заедно во иста работилница, го продолжуваат...

  Ердоган: „Турција располага со најбрз, најефикасен, најпрактичен систем на интервенција при катастрофи“

  Претседателот Реџеп Тајип Ердоган денеска во Измир говореше на церемонијата на предавање на изградените станови за граѓаните чии домови беа срушени во земјотресот во октомври 2020 година. Ердоган...

  Минатото на донер ќебапот се потпира до 18-от век

  Дали знаете дека минатото на донер ќебапот се потпира до 18-от век? Првите податоци во врска со донер ќебапот во Анадолија датираат од 1750-тите години. Донерот...

  Израел осуди палестински тинејџер на 10 години затвор и парична казна од 50.000 долари

  Израелскиот централен суд во Ерусалим, вчера осуди палестински тинејџер од окупираниот град Ерусалим (the occupied city of Jerusalem) на десет години затвор и го...

  Палестински министер: „Израел планира да изгради 17.000 населби, во Ерусалим“

  Министерот Фади Ал-Хадми (Fadi Al-Hadmi), изјави дека израелските власти работат на изграбда на повеќе од 17.000 населби, во различни делови на Ерусалим и го...

  Окупиран Западен Брег: Илегални израелски доселеници нападнаа Палестинци

  Илегалните израелски доселениц извршиле напад со боева муниција и камења вчера, врз палестинските жители и нивните домови во Бурка (Burqa), во близина на Наблус...

  Турција оваа година очекува 22 милијарди долари приход од туризмот

  ИСТАНБУЛ (АА) - Турција има цел да генерира 22 милијарди долари од туризмот во 2021 година со пречек на повеќе од 28 милиони странци,...
  error: Alert: Content is protected !!