12.8 C
Struga
Tuesday, May 11, 2021
дома Блиски Исток и Регион

Блиски Исток и Регион

  / Видео / Анкара: Десетици илјади луѓе излегоа на улиците, во знак на солидарност...

  Десетици илјади луѓе, вечерва во Анкара демонстрираа во знак на солидарност со Палестинците, поради последните напади кои се случуваат во Палестина, од страна на...

  / Видео / Израелците слават, пеат и танцуваат, додека Израел извршува напади

  Пред не-цел час, израелските сили извршија нов воздушен напад врз цивилни објекти. Oд другата страна Израелците танцуваат, пеат, навиваат и слават додека Израел брутализира илјадници...

  Израелскиот Kабинет за безбедност одобри масовни воздушни напади врз Газа

  КУДС (АА) - Израелскиот Кабинет за безбедност одобри масовни воздушни бомбардирања врз Газа, пренесува Агенција Анадолија (АА). Весникот „Једиот Ахронот“ (Yedioth Ahronoth) јавува дека израелскиот...

  /Видео/ Оштетени делови на Месџид ал-Акса

  Во нападите на ционистичкиот режим прикажана е штетата предизвикана од израелските сили на Месџид ал-Акса при интервенција на Палестинците изутрината. https://cdn.iha.com.tr/Contents/pool_file/2021/19/84148_bc0c6aa4-038d-4fcf-a584-a7ad5af6cf1a.mp4 Нападите и интервенцијата на...

  Израелски бомбардери вечерва ги изведоа првите воздушни напади на Газа

  Израелскиот безбедносен кабинет одобри масовно воздушно бомбардирање на Газа. Једиот Ахронот известува дека израелскиот министер за одбрана Бени Ганц прогласил вонредна состојба во зоната...

  Хамас го ракетираше Израел: Сирени, експлозии и стампеда

  Во Ерусалим денес беа активирани сирени за предупредување, проследени со ракетен напад, како одговор на одредени палестински групи, како одговор на повредата на повеќе...

  Едногодишно дете меѓу 29 повредени деца во израелската агресија во Кудс

  УНИЦЕФ соопшти дека 29 деца, вклучително и едногодишно дете, повредени се во неодамнешната агресија на израелскиот режим во окупираниот Ерусалим Ал Кудс, додека некои...

  Кувајт: Пожар во второто по големина нафтено поле во светот

  Пожар избувна денес на нафтеното поле Биг Бурган во Кувајт. Според државната новинска агенција КУНА, повикувајќи се на изјава на Кувајт Оил Ко., Пожарот...

  Хамас му даде ултиматум на Израел, да ги повлече своите сили од Ал-Акса

  Хамас му даде  ултиматум на Израел до вечерва да ги повлече своите сили од џамијата Ал-Акса и населбата Шејх Џира во окупираниот источен Ерусалим. „Водството...

  Аселборн: „Израелската агресија би можела да биде дел од планот за окупација на целиот...

  БЕРЛИН (АА) - Израелската агресија би можела да биде дел од планот на Израел за окупација на целиот Источен Ерусалим (Кудс), предупреди денес министерот...
  error: Alert: Content is protected !!