8 C
Struga
Sunday, November 28, 2021
дома Балкан и Свет

Балкан и Свет

  Протести во Србија: Илјадници луѓе блокираа патишта поради рудник за литиум

  Илјадници луѓе денеска блокираа патишта во Србија, противејќи се на отворањето на рудник за литиум, за кој велат дека може да ја загади животната...

  Либиската изборна комисија го дисквалификува синот на Гадафи за претседателските избори

  Саиф ал-Ислам Гадафи (Saif Al-Islam Gaddafi), синот на поранешниот владетел Муаммер Гадафи (Muammar Gaddafi), не можел да учествува на претстојните избори во декември, објави ...

  Обвинителството ѝ ги предаде на Бугарија доказите за истрагата за автобуската несреќа

  ДНК профилите за идентификацијата на жртвите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, заедно со записници за испитување на осум сведоци, како и целокупната документација...

  Багдад: Демонстрантите кои протестираа против изборните резултати ги урнаа бариерите во Зелената зона

  Стотици луѓе поврзани со шиитската коалиција „Фатах“ и ​​другите политички ограноци на „Хашд ал Шаби“, кои не ги прифаќаат изборните резултати, во главниот град...

  Извештај: Узбекистанската полиција ги принудува муслиманите да ги избричат ​​брадите

  Полицијата во Узбекистан (Uzbekistan) принудува десетици мажи муслимани, да ги избричат ​​брадите, се наведува во денешниот извештај на „RFE/RL“. Во последните недели имаше неколку инциденти...

  Невладините организации предупредуваат дека бегалците и барателите на азил во Грција се соочуваат со...

  АНКАРА (АА) - Дваесет и седум истакнати невладини организации во Грција предупредуваат дека бегалците и барателите на азил се соочуваат со глад по одлуката...

  Европските парламентарци бараат санкции за Додик и неговите соработници

  САРАЕВО (АА) - Група пратеници во Европскиот парламент испратија писмо до министрите за надворешни работи на државите членки на Европската Унија во кое повикуваат...

  Путин и Вучиќ договорија цената на гасот да остане иста, а Србија да добие...

  Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Сочи по средбата со претседателот на Русија, Владимир Путин изјави дека во следните шест месеци Белград ќе го...

  Кинеските компании започнаа со потрага на литиум во Авганистан

  Претставници на пет кинески компании пристигнаа во Авганистан со специјална виза за да бараат ресурси за литиум во земјата разурната од војна, чија вредност...

  ЕУ предложи нови правила за политичките реклами на социјалните медиуми

  Европската комисија предложи нови правила за политички реклами и транспарентност, барајќи од технолошките компании да го откријат спонзорот и сумата потрошена за кампањи, како...
  error: Alert: Content is protected !!