20 C
Struga
Sunday, May 29, 2022
дома Неделна Анализа

Неделна Анализа

  Заливска криза- Обид за вовлекување на Сунитите и Шиитите во голема војна

  Конфронтацијата на регионалните актери од Блискиот исток се собраа околу Иран, како најмоќната сила на шиитскиот блок и Саудиска Арабија, која се наметна како...

  Каде би можело да започне Третата Светска војна, и дали воопшто може да ја...

  Светските медиуми и воените експерти сè повеќе зборуваат за избувнувањето на Третата светска војна, можните жаришта и сценарија. Влошувањето на односите меѓу Москва и...

  ГЕОПОЛИТИЧКО ПРЕСЛОЖУВАЊЕ ВО РЕГИОНОТ: Обединета Албанија како клучна регионална сила на Балканот

  На крајот на ноември, албанскиот премиер Еди Рама, на заедничката седница на Владата на Албанија и Косово, ја обелодени стратегијата за обединување на Албанците...

  Преговори на Тирана и Приштина – Се отвара патот за обединување на Албанија и...

  Албанскиот премиер Еди Рама смета дека воведувањето на 100% царини за стоки од централна Србија е "политички одговор" на Приштина, и дека Косово и...

  Војна за Азовското море – Русија зароби три украински бродови и блокира акваториумот (Видео)

  Вчера ескалираше ситуацијата во Азовското Море, дел од Црното Море во акваториум источно од Крим и јужно од делот на украинската територија, од кој...

  Дали судирот со Вашингтон, представува претешка задача за “мирниот“ претседател Рохани ?

  Ова прашање меѓу коментаторите, ирански и странски, повторно се отвори откако многумина почнаа да се плашат од избувнувањето на воен конфликт меѓу Иран и...

  СПЕЦИЈАЛНА РЕПОРТАЖА ОД ИРАН : Техеран е подготвен цврсто да се спротивстави на американските...

  Како што се и очекуваше, САД воведоа санкции за иранскиот извоз на нафта и гас, а иранската влада, исто така, одговори со отфрлање на...

  (Фото) Зошто состанокот на големата четворка во Истанбул за Сирија е повеќе важен од...

  За време на вчерашниот самит во Истанбул, оддржан е самитот за Сирија, состанокот кој го собра досега "најмоќниот состав" - беа турскиот претседател Ердоган, рускиот претседател...

  САУДИСКАТА НАФТА КАКО ГЛОБАЛНО ОРУЖЈЕ: Може ли притиснатото кралство, да го шокира светот како...

  Саудиска Арабија се наоѓа во криза каква што не памети - барем не, нејзиниот млад принц Мохамед бин Салман (роден во 1985 година). Во...

  СЕГА СЁ Е НА ТУРЦИЈА: Таа со еден потег може да ја одреди иднината...

  Саудиска Арабија, по неколку дена молчење и негирање, порача дека Џамал ​​Кашоги сѐпак е  убиен во просториите на нивниот конзулат во Истанбул, но тврдат дека...
  error: Alert: Content is protected !!