3 C
Struga
Friday, January 28, 2022
дома Од нашата Редакција

Од нашата Редакција

  Од печалбарството на Рестеличани

  Не може човек да не се израдува, кога надвор од нашите населби, односно странство овој пат како нас во Германија, кога ке сретне некој...

  И јас, сум Лабуништа.

  Зошто Лабуништа ? Ова е едно од прашањата кое веќе во изминативе два дена си го поставува секоја жител на оваа населба, ама се...

  Од нашата соработка со Турската новинска агенција (ИХА)

  Имајќи ја во предвид нашата двегодишна и проширена соработка ( дописништво-известување) со Турската новинска агенција Ihlas Aaher Ajansi, на покана за годишна средба, проширување...

  (Видео порака ) Со поздрав од Улкер Арената – (Турција) до Дубаи Портал

  Дека сепак Dubai Portal, ја има подршката и од нашинците во Турција како и нашите од Македонија, зборува и оваа порака ( поздрав)  која...

  Од настапот на Фуат Исакоски – Румелија ТКНЦ на Манифестацијата “ Македонија наш дом“

  Не можејќи да го сокриеме задоволството од синоќешниот настап  (иако тоа планиравме да го направиме во наредниве неколку денови со прикажување на видео снимениот...

  ДТВ ( Видео) : Во пресрет на манифестацијата “Македонија наш дом“ и учеството на...

  Врз основа поканата за учество на Румелија Торбешки Културно Научен Центар на  овогодинешнава  Манифестацијата “ Македонија наш дом“, во организација на АОПЗ - Агенција...

  За поткопување на соживотот или нешто сосема друго…

  Сме навикнале веќе во оваа наша заедничка држава кога би тргнале од Струга, па еве веќе и од Подгорци кон Скопје да се изнагледаме...

  Од годинешнава ХАТМА-2014 Подгоречка Џамија – Подгорци (Видео)

  Како и секоја година, така и оваа во рамките на организацијата на Џамискиот Меџлис при џамија Подгорци се оддржа традиционалното проучување на ХАТМА -...

  (Видео+Фото) В.З. – Подгорци : Започна овогодинешното наводнување на земјоделските површини.

  Со одредување на вододелител за оваа предстојна сезона од 1-јули се започна со наводнување на земјоделско обработливите површини во атарот на населба Подгорци. Засега немаме...

  Хуманитарната помош на ТКНЦ Румелија и нашите граѓани пристигна во Сараево.

  Природната катастрофа која ги погоди регионите на Балканот, односно Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска зад себе оставија огромна материјална, а и нематеријална штета. Преведено...
  error: Alert: Content is protected !!