12.8 C
Struga
Tuesday, May 11, 2021
дома Издвоено

Издвоено

  ЕРУСАЛИМ: Пожар во близина на џамијата Ал Акса

  Голем пожар вечерва избувна во  во ерусалимскиот комплекс на џамијата Ал-Акса, едно од најсветите места во исламот. Причината за пожарот не можеше да се...

  ЕУ планира да забрани плаќање во готово за износ над 10.000 евра

  Во борбата против перењето пари, Комисијата размислува за забрана за плаќање во готово за износ од над 10 000 евра, соопшти комесарката за финансии...

  Хамнеи: „Израел не е држава, туку терористички камп“

  Иранскиот врховен лидер Али Хамнеи ја нарече државата Израел „терористички камп“ и ги повика Палестинците да се обединат во борбата против Тел Авив. Израел...
  Фото:IHA

  /Видео/ПАЛЕСТИНА: На последната џума намаз во месец Рамазан, 70 илјади верници во Масџид ал-Акса

  70 илјади луѓе присуствуваа на последната петочна молитва (џума намаз) во месецот Рамазан во Масџид ал-Акса, лоцирана во Стариот град на Ерусалим кој се...

  Титов мост: Да се знае…

  Титовиот мост - во тоа време на градба беше најголемиот мост во светот! „Крчки мост“, инаку, старото име „Титов мост“ го изгради поранешна Југославија, ...

  „Рамстор“ во хуманитарна акција: „Волонтираме за солидарно општество“

  „Рамстор“, е дел од хуманитарната акција за собирање на прехранбени продукти и хигиенски производи за поддршка на бездомни и социјало загрозени семејства  на проектот “Волонтираме...

  / Видео / Ифтар во центарот на Кичево – над 1000 ифтари се делат...

  Да подадеш рака на семејствата на кои им е тоа потребно е голема добрина. Така се вика и ифтарот во центарот на Кичево чија...

  / Фото, Видео / Во Дубаи е отворен базен на 77. кат, кој влезе...

  Новоотвореното луксузно одморалиште, во сопственост на „Address Beach Resort and Spa“, во Дубаи, отвори импресивен базен за гости, кој се наоѓа на 77 кат,...

  БиХ: Го слушнал езанот и примил ислам

  Босна и Херцеговина: Ова е приказна за враќањето кај Аллах (ٱللَّٰه‎ Allāh), на брат што го гледам во џамија и кого го познавам како...

  3. Maj: Светски ден на слободата на печатот

  Со одлука на Генералното собрание на ОН од 1993 година, 3 мај е прогласен за Светски ден на слободата на печатот, со цел да...
  error: Alert: Content is protected !!