8 C
Struga
Saturday, November 27, 2021
дома Издвоено страница 42

Издвоено

  Претседателот Ердоган добитник на наградата “Глобална муслиманска личност за 2018 година”

  На претседателот Реџеп Тајјип Ердоган доделена му е наградата "Глобална муслиманска личност за 2018 година", а поради  неговото влијание и силата како лидер во...

  Претседателот Ердоган се состана со учениците иноватори од градот Маниса

  Претседателот Ердоган се состана со учениците иноватори од градот Маниса кои се претставија со оригинални проекти кои што ги подготвиле и за кои рекоа...

  Ердоган оствари телефонски разговор со Абас

  Претседателот Реџеп Тајип Ердоган оствари телефонски разговор со палестинскиот претседател Махмуд Абас. Според извори од кабинетот на претседателот, главна тема на разговорот беа немирите кои...

  HRW: Израел можеби направи воен злочин во Газа

  Невладината организација за човекови права Хјуман рајтс воч (Human Rights Watch ), соопшти дека израелската употреба на смртоносна сила против палестинските демонстранти во појасот...

  Италија: Делегација на Турција ја напушти меѓународната конференција за Либија

  Делегација предводена од потпретседателот на Република Турција, Фуат Октај, се повлече од денешната меѓународна конференција за Либија што се одржува во италијанскиот град Палермо,...

  Јапонскиот премиер реши да стави крај на непријателството со Русија

  Јапонскиот премиер, Шинзо Абе, денес реши да стави крај на долгогодишното непријателство со Русија, пренесува Anadolu Agency (AA). Во својот говор пред пратениците за водените...

  Венецуела: Од граница вратена хуманитарна помош

  Конфликтите и тензиите заради блокадата на хуманитарната помош не стивнуваат. Откако претседателот на Венецуела Николас Мадуро ги прекина врските со Колумбија и го најави...

  ЕРДОГАН : Турција е правна држава, и превземени се мерки за безбедност во текот...

  Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска во Истанбул изјави дека Турција е правна и дека сите безбедносни мерки биле преземени за време на утрешните...

  Трамп се предомисли: Нема да ја уништи Турската економија

  Турскиот весник Дејли Сабах денес (15-ти јануари) пишува дека американскиот претседател Доналд Трамп, по телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган минатата ноќ,...

  Анџелина Џоли: Егзодусот на Рохинја муслиманите, срам за сите нас..

  Специјалниот претставник на Агенцијата за бегалци на ОН, Анџелина Џоли, во вторникот го посети логорите во Бангладеш, каде се наоѓаат Рохинја бегалците од Мијанмар...
  error: Alert: Content is protected !!