8.9 C
Struga
Sunday, November 28, 2021
дома Издвоено страница 43

Издвоено

  Турција со апел до Индија и Пакистан за здрав разум и смирување на тензиите

  Турскиот шеф на дипломатијата, Мевлут Чавушоглу, во Министерството за надворешни работи даде изјава за медиумите, во врска со зголемените тензии меѓу Индија и Пакистан Министерот...

  (Видео) Вучиќ со “Мерхаба аскер“ ја поздрави почесната Турска гарда

  Претседателот на Република Турција Реџеп Тајип Ердоган денеска во Анкара со највисоки државни почести го прими српскиот претседател Александар Вучиќ. https://www.youtube.com/watch?v=7GaXwhxYDHI Свечениот прием уприличен е...

  Ердоган: “Нетанјаху чукна на погрешна врата. Ердоган е гласот на угнетените, а Ти гласот...

  По повод синоќешната објава од страна на премиерот на Израелскиот режим, Бенјамин Нетанјаху во која го обвинува турскиот претседател Реџеп Тајип Ердган, во која...

  АБАС: Усвојувањето на резолуцијата на ОН, представува победа на меѓународното право

  Палестинскиот претседател Махмуд Абас им се заблагодари на државите кои гласаа за резолуција на ОН со која се повикува на заштита палестинскиот народ да...

  Ердоган пристигнува во Германија да отвори џамија во Келн

  Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе дојде на отворањето на новата централна џамија во германскиот град Келн, потврди турско-исламската организација ДИТИБ. Ердоган ќе ја...

  Парична помош од 100.000 денари, за семејствата на загинатите во автобуската несреќа

  Советот на Град Скопје денеска ќе оддржи 27 седница на која ќе се дискутира за одлука за определување еднократна парична помош за семејствата на...

  Давутоглу во Киев: Ерата на Советскиот Сојуз одамна помина

  КИЕВ (АА) - Турскиот премиер Ахмет Давутоглу, рече дека ерата на Советскиот Сојуз заврши пред две и пол децении и дека секој обид на...

  Турција ја слави 96-годишнината на Денот на победата, 30 Август

  АНКАРА (АА) - Денеска, по повод 30 Август, во цела Турција се прославува 96-годишнината од Денот на победата, јавува Anadolu Agency (AA). Во рамките на...

  Турскиот претседател Ердоган пристигна во официјална посета на Германија

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган пристигна во официјална посета на Германија, прва таква посета во својство на претседател, јавува Аnadolu Agency (AA). Претседателот Ердоган и...

  Претседателот Ердоган телефонски разговараше со Канадскиот премиер Трудо

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со премиерот на Канада, Џастин Трудо, јавува Anadolu Agency (AA). Ердоган и Трудо укажаа на важноста на разјаснување...
  error: Alert: Content is protected !!