14 C
Struga
Thursday, October 21, 2021
дома Издвоено страница 44

Издвоено

  „Турскиот претседател Ердоган на 23 јануари ќе престојува во посета на Москва“

  Портпаролот на турското Претседателство, Ибрахим Калин, денес потврди дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на 23 јануари ќе престојува во еднодневна посета на Москва,...

  Путин утре пристигнува во дводневна посета на Турција

  Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе престојува во дводневна посета на Турција за да се состане со својот турски колега Тајип Ердоган и иранскиот...

  Ердоган: Секоја криза носи и многу можности

  Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска во Анкара изјави дека Турција стои на своите нозе и дека неговата земја никому нема да...

  Катар излегува од OPEC

  Катар соопшти дека во јануари 2019 година ќе ја напушти Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК). Катарскиот министерот за енергија Саад ал-Кааби рече дека...

  Во Москва се одржува средбата Ердоган – Путин

  Започна средбата меѓу турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, и претседателот на Русија, Владимир Путин, јавува Anadolu Agency (AA) Турскиот претседател Ердоган во Москва, изјави: „Трилатералните...

  Потпишани договори од 4,5 милиони евра за 98 проекти за развој на руралните средини

  Денеска, во Владата беа потпишани договори за имплементација на 98 нови проекти за развој на планските региони, на селата и на подрачјата со специфични...

  „Никој повеќе не може да ѝ држи лекции на Турција за демократијата“

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес истакна никој повеќе не може да ѝ држи лекции на Турција за демократијата, за човековите права и слободи, јавува...

  Варанк: „На Антарктикот ја основавме нашата привремена научна база“

  „Имаме проект за научна база на Антарктикот. Овој проект е проект произлезен преку визионерското политичко разбирање на нашиот претседател (Реџеп Таип Ердоган). Нашите научници...

  „Се спротиставивме на оние кои сакаат Турција да биде според нивни сопствени сценарија“

  БАЛИКЕСИР (АА) - Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денес во турскиот град Баликесир порача дека неговата земја со својата волја и своите цели се...

  КИЈЕВ : Порошенко воведува воена состојба, рaстат тензиите во односите помеѓу Русија и Украина

  Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска потпиша декрет за одлуката на Националниот совет за безбедност и одбрана за воведување на воената состојба во Украина до...
  error: Alert: Content is protected !!