17.1 C
Struga
Tuesday, September 28, 2021
дома Издвоено

Издвоено

  Писмо на војник на АНЗАК зборува за пријателство со турските војници во Првата светска...

  (Дубаи - Портал) - Војник на Австралиско-новозеландскиот армиски корпус АНЗАК, кој на фронтот на Галиполе, во Турција, дошол пред 104 години, во писмото до...

  Гладот ​​во Јемен е широко распространет – условите сè потешки и потешки

  Извршниот директор на Светската програма за храна на Обединетите нации, Дејвид Бисли (David Beasley), предупреди по посетата на Јемен, дека организацијата ќе биде принудена...

  ПУТИН: Односите на Турција и Русија сё подобри и побогати

  Рускиот претседател денеска разговарал со турските министри и шефот на Националната разузнавачка организација. Руско-турските односи се сё подобри и побогати, изјавил во петокот Владимир Путин,...

  Крај на „европската солидарност“ и хуманизмот, на „тоталитарните режими“

  Со епидемијата на коронавирус, долгогодишните приказни за „слободна хуманост на либералните демократии“ и „европска солидарност“ се раширија како чад, додека кинеската, кубанската и руската...

  Боздаг: „Ердоган ќе победи во првиот круг од претседателските избори“

  Вицепремиерот и портпарол на Владата на Република Турција, Бекир Боздаг, денес изјави дека Турција е одлучна во барањето за испорачување и процесуирање на Фетула...

  УЕФА: „Двегодишна суспензија за Манчестер сити“

  Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) изрече двегодишна суспензија за Манчестер сити во Лигата на шампиони и за Лига Европа. Згора на тоа, тимот од „Етихад“...

  Монтана забрани задолжително вакцинирање на вработени

  Факти: • Новиот закон усвоен во Монтана ги спречува работодавачите, вклучително и болниците, да отпуштат вработени врз основа на статусот на вакцинација. • Новиот...

  Сексуално образование на основците по терк на „Хера“, од каде доаѓа Царовска

  Прирачник од „Хера“, стар 8 години е водилка за како наставниците да предаваат сексуално образование на основците. Обуки на наставниците веќе има, неофицијално токму...

  Илон Маск: „Луѓето мора да се спојат со машините или да станат ирелевантни во...

  Милијардерот Илон Маск (Elon Musk) е познат по своите футуристички идеи, а неговиот последен предлог може само да нè спаси од безначајност, бидејќи вештачката...

  Италија: Делегација на Турција ја напушти меѓународната конференција за Либија

  Делегација предводена од потпретседателот на Република Турција, Фуат Октај, се повлече од денешната меѓународна конференција за Либија што се одржува во италијанскиот град Палермо,...
  error: Alert: Content is protected !!