8 C
Struga
Sunday, November 28, 2021
дома Интересно

Интересно

  Минатото на донер ќебапот се потпира до 18-от век

  Дали знаете дека минатото на донер ќебапот се потпира до 18-от век? Првите податоци во врска со донер ќебапот во Анадолија датираат од 1750-тите години. Донерот...

  Турција: Мачка со четири уши стана хит на социјалните мрежи

  Мачката „Мида“ која има четири уши стана популарна на социјалните мрежи во Турција и пошироко. Нејзиниот сопственик Чаниш Досемчи во интервју за АА изјави...

  / Видео / Само во Русија: Елен се провози со автобус

  Во рускиот град Норилск, една жена е снимена како во автобус се вози со нејзиниот елен, бидејќи, како што објаснила, и тие животни се...

  (Видео) Ердоган играше кошарка со младите

  https://cdn.trt.net.tr/videos/ae28/fde9/99ca/6185308ed9016.mp4 Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, на средба со младите и неговото умеење покрај политиката, овој пат и во делот на спортот, кошарката. ТРТ

  Шпанија: Ерупцијата на вулканот Кумбре Виеха ги привлекува туристите

  Додека жителите бегаат од шпанскиот остров Ла Палма, вулканот Кумбре Виеха ги привлекува туристите кои сакаат да ја видат, снимаат и фотографираат ерупцијата на...

  Турчин заработува за живот добивајќи ќотек од своите клиенти

  Турчин во Истанбул заработува за живот, доброволно дозволувајќи да биде претепан од своите клиенти, јавува Агенција Анадолија (АА). Лиценциран како „стрес-тренер“ од 2012 година, Хасан...

  Египетските училишта воведуваат предмет „Мухамед Салах“

  Големите успеси кои во кариерата ги постигнува фудбалерот Мухамед Салах ќе се изучуваат како наставен предмет во египетските основни и средни училишта како дополнителна...

  Турската нуркачка Шахика Ерџумен го собори светскиот рекорд нуркајќи на длабочина од 100 метри...

  АНТАЛИЈА (АА) - Турската нуркачка Шахика Ерџумен го собори светскиот рекорд на длабочина од 100 метри, посветен на 98-годишнината од Републиката, во подрачјето на...

  Турција: Во природниот парк Ѓолџук преовладуваат есенските бои

  Во паркот на природата Ѓолџук, познат по своите природни убавини, преовладуваат есенските бои, јавува Агенција Анадолија (АА). Областа Болу е позната како „шумско море“ бидејќи...

  Турскиот „Град на гладијатори“ ги очекува посетителите со новооткриените артефакти

  МУГЛА (АА) - Вкупно 378 нови историски артефакти се откриени од почетокот на оваа година во античкиот град Стратоникеја лоциран во турската егејска област...
  error: Alert: Content is protected !!