33 C
Struga
Wednesday, August 4, 2021
дома Интересно

Интересно

  Популарните сладоледи се повлекуваат од пазарот во БиХ поради присуството на пестициди

  Различни серии сладоледи Snickers, Twix, Bounty i M&Ms се повлекуваат од пазарот во БиХ поради утврденото присуство на пестициди како и замрзнатиот производ „Ослич...

  Германија: Од септември во понуда и трета доза на вакцина

  Германија ќе започне да ја нуди третата доза вакцина против коронавирус во септември и ќе им ја олесни постапката на лица на возраст од...

  Фајзер и Модерна ги зголемија цените на вакцините против коронавирус

  Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на вакцините против коронавирус во новите договори со ЕУ. Оваа информација ја пренесоа бројни странски медиуми...

  Велосипедска трка: Стотици палестински деца против насилството во Газа

  Стотици палестински деца учествуваа на велосипедска трка во Рафах, јужно од Појасот Газа. Трката била организирана од Палестинската асоцијација на женски комитети за поддршка...

  Кина и Индонезија го напуштија доларот

  Светот се менува со неверојатна динамика. Многу од она што беше целосно незамисливо до вчера, денес е реалност. Во оваа смисла, можеме да ги...

  Палестинците против натпреварот на Барселона во Ерусалим

  Палестинскиот фудбалски сојуз (ПФА) го критикуваше планираниот егзибициски фудбалски натпревар во Ерусалим, на кој ќе настапи шпанскиот великан Барселона. Во писмото до Меѓународната фудбалска...

  Јанез Јанша го поддржа Орбановиот анти-ЛГБТ и се судри со раководството на ЕУ

  Словенечкиот премиер Јанез Јанша го искористи словенечкото претседателство со Советот на ЕУ и по тој повод застана во одбрана на унгарскиот премиер Виктор Орбан....

  Канада: Горат се повеќе цркви, расте гневот поради гробовите под католичките училишта

  Пожарникарите вчера околу 3 часот по полноќ добиле пријава дека црквата Св. Иван Крстител има околу 100 години во Моринвил, северно од градот Едмонтон...

  Турција: Заработувајќи од пчеларство, школува три ќерки

  Фадиме Темиз, мајка на три деца, која живее во турското село Цевизли, ги школува своите ќерки со одгледување пчели. Четириесет и шестгодишната Фадиме во...

  КАТАСТРОФА: Заради дефект на систем за ладење пропаднале 68.000 вакцини

  Дефект на опремата за ладење во Естонија предизвика пропаѓање на повеќе од 68.000 дози вакцини АстраЗенека откако температурата во нив се искачила на 15...
  error: Alert: Content is protected !!