12.8 C
Struga
Tuesday, May 11, 2021
дома ЕМИРАТИ

ЕМИРАТИ

  ОАЕ испрати авион со 50 метрички тони хуманитарна помош во храна до Мали

  ОАЕ денес испратија авион со 50 метрички тони намирници за храна во Република Мали, како дел од нејзините иницијативи за време на Светиот месец...

  ОАЕ испрати хуманитарна помош во храна до Таџикистан

  ОАЕ денеска испратија хуманитарен авион кој содржи 50 метрички тони помош во храна до Република Таџикистан, како дел од нејзините хуманитарни иницијативи за време...

  Емирати: Нора Ал Матроуши првата жена арапски астронаут

  Првата жена арапски астронаут, Нора Ал Матроуши, е дипломиран инжинер по  машинско инженерство, објави Универзитетот на Обединетите Арапски Емирати. Заки Анвар Нусеибех, советник за...

  ОАЕ го спроведе првиот лет за поддршка на стабилноста во африканскиот регион Сахел

  Министерството за одбрана објави дека спроведува летови за логистичка поддршка за поддршка на напорите на меѓународната заедница, предводена од Франција, за борба против тероризмот...

  (Фото) Рамазан 2021: Џамиите во ОАЕ отворени за молитва, улиците украсени

  Како и секоја година, такаа и оваа, Емиратите покажуваат како умеат да го дочекаат и отрганизираат светиот месец Рамазан. Во прилог на овој пост преку...

  Емиратите ја започнаа Кампањата „100 милиони оброци“: Дистрибуцијата на храна започнува во Јордан, Пакистан...

  Дистрибуцијата на храна веќе започна во Јордан, Пакистан и Египет како дел од кампањата „100 милиони оброци“, чија цел е поддршка на загрозените заедници...

  ОАЕ испрати авион со хуманитарна помош во Етиопија

  ОАЕ денеска во Етиопија испратија хуманитарен авион кој содржи 46 метрички тони храна и медицински материјали за поддршка на хуманитарната состојба во регионот Тиграј....

  Црвената полумесечина на Емиратите ја започна програмата за дистрибуција на урми по повод месец...

  Црвената полумесечина на Емиратите (РКЕ) ја започна програма за дистрибуција на урми во неколку земји пред доаѓањето на светиот месец Рамазан. Програмата започнува со...

  Русија ќе ги здружи силите со ОАЕ во развојот на суперсоничен патнички авион

  Руската обединета авијација и Мубадала, инвестициски фонд на Обединетите Арапски Емирати, ќе вклучат заедничко вложување за развој и производство на суперсоничен авион за деловни...

  Хамдан бин Рашид донира 500 000 долари на Меѓународниот африкански универзитет

  Х.Х. Шеик Хамдан бин Рашид Ал Мактум, заменик владетел на Дубаи, министер за финансии и претседател на фондацијата Ал Мактум, додели донација од 500.000...
  error: Alert: Content is protected !!