21 C
Struga
Saturday, June 19, 2021
дома ЕМИРАТИ

ЕМИРАТИ

  (Видео) ОАЕ испраќа помош за над 35.000 семејства во Северен Либан

  Делегација на Фондацијата Калифа бин Зајед Ал Нахајан, во соработка со Амбасадата на ОАЕ во Бејрут, обезбеди ваучери за 35.600 семејства во Северен Либан,...

  / Видео / ОАЕ испрати 51 метрички тони брза помош, на Демократска Република Конго

  ОАЕ денес испрати авион со 51 метрички тони товар на брза помош и храна со резерви до Демократска Република Конго, за да го олесни...

  ОАЕ испрати авион со хуманитарна помош во Етиопија

  ОАЕ денеска во Етиопија испратија хуманитарен авион кој содржи 46 метрички тони храна и медицински материјали за поддршка на хуманитарната состојба во регионот Тиграј....

  Црвената полумесечина на Емиратите ја започна програмата за дистрибуција на урми по повод месец...

  Црвената полумесечина на Емиратите (РКЕ) ја започна програма за дистрибуција на урми во неколку земји пред доаѓањето на светиот месец Рамазан. Програмата започнува со...

  Русија ќе ги здружи силите со ОАЕ во развојот на суперсоничен патнички авион

  Руската обединета авијација и Мубадала, инвестициски фонд на Обединетите Арапски Емирати, ќе вклучат заедничко вложување за развој и производство на суперсоничен авион за деловни...

  Хамдан бин Рашид донира 500 000 долари на Меѓународниот африкански универзитет

  Х.Х. Шеик Хамдан бин Рашид Ал Мактум, заменик владетел на Дубаи, министер за финансии и претседател на фондацијата Ал Мактум, додели донација од 500.000...

  Историски ден за Арапскиот свет: Сателит на ОАЕ пристигна на Марс

  ОАЕ влегоа во историјата во вторникот вечерта кога се приклучи на елитниот клуб од пет нации кои испратија вселенско летало на Црвената планета. Шеикот...

  Дубаи: Отворен највисокиот рингишпил на светот

  Станува збор за вртелешка висока 140 метри која го надмина претходниот рекорд за само три метри, а која му припаѓаше на Орландо Старфлајер. Отворен е...

  Емиратите започнаа да доделуваат државјанства..

  Обединетите Арапски Емирати усвоија измени и дополнувања што можат да и дозволат на оваа Заливска земја да им додели државјанство на инвеститори и други...

  ОАЕ испрати итна хуманитарна помош за настраданите од земјотресот во Индонезија

  Обединетите Арапски Емирати обезбедија итна хуманитарна помош на луѓето погодени од неодамнешниот земјотрес што неодамна го потресе индонезискиот остров Сулавеси. Иницијативата беше покрената според...
  error: Alert: Content is protected !!