17 C
Struga
Monday, September 27, 2021
дома ЕМИРАТИ

ЕМИРАТИ

  Емиратите издвојиа 6 милиони дирхеми за потребите за лекови на 660 млади пациенти со...

  Шеик Jавахер бинт Мохамед Ал Касими, сопруга на владетелот на Шарџа, претседател на Фондацијата „Големо срце“ (ТБХФ) и еминентен застапник на УНХЦР за деца...

  Емиратите отворија детска болница во Приштина-Косово

  Вјоса Османи, претседател на Косово, вчера ја отвори детската болница и хируршки центар Шеиха Фатима во Приштина, во присуство на Албин Курти, премиер на...

  Емирати: Најголема хуманитарна кампања во региониот, за 4 месеци поделени 100 милиони пакети со...

  Најобемната кампања за помош на Обединетите Арапски Емирати распредели 106 милиони оброци од предвидените 216 милиони за обесправените семејства и поединци за само четири...

  Четвртиот карго авион на Емиратите пристигна во Авганистан како дел од напорите за помош...

  КАБУЛ, 6 септември 2021 година (ВАМ) - Како дел од воздушниот мост, по одлука на Неговото Височество Шеик Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, престолонаследник...

  (Фото/Видео) ОАЕ испрати 47 метрички тони медицински материјал во Тунис

  Обединетите Арапски Емирати испратија два товарни авиони, кои пристигнаа денес пристигнаа во Тунис,носејќи  47 метрички тони медицински материјали, вклучително и голем број респиратори и...

  ОАЕ помилуваа 855 затвореници, по повод Курбан Бајрам

  Претседателот на Обединетите Арапски Емирати (OAE), Калифа Бин Зајед Ал-Нахајан (Khalifa Bin Zayed Al-Nahyan) нареди ослободување на 855 затвореници кои издржуваа разни казни, по...

  Меѓународниот терминал во Дубаи повторно отворен

  Меѓународниот терминал 1 и големата сала Д на аеродромот во Дубаи ќе бидат повторно отворени од денес, откако летовите од тој терминал беа прекинати...

  ОАЕ испрати 960 тони итна помош во храна, и медицински материјали во Појасот Газа

  ОАЕ, преку својата хуманитарна рака, Црвената полумесечина Емирати (РКЕ), испрати 960 тони итни медицински и прехранбени производи за да ги ублажат хуманитарните последици за...

  (Видео) ОАЕ испраќа помош за над 35.000 семејства во Северен Либан

  Делегација на Фондацијата Калифа бин Зајед Ал Нахајан, во соработка со Амбасадата на ОАЕ во Бејрут, обезбеди ваучери за 35.600 семејства во Северен Либан,...

  / Видео / ОАЕ испрати 51 метрички тони брза помош, на Демократска Република Конго

  ОАЕ денес испрати авион со 51 метрички тони товар на брза помош и храна со резерви до Демократска Република Конго, за да го олесни...
  error: Alert: Content is protected !!