21 C
Struga
Saturday, June 19, 2021
дома ЕМИРАТИ страница 2

ЕМИРАТИ

  ОАЕ отвори две болници во Сомалија и Сомалиленд

  Делегација од фондацијата Калифа бин Зајед Ал Нахјан отвори две болници во Република Сомалиленд. Првaта, е „Болницата Шеик Калифа бин Зајед Ал Нахјан“, во...

  Црвената Полумесечина на Емиратите со хуманитарна помош за поддршка на луѓето погодени од поплавите...

  ПАХАНГ, 14 јануари 2021 година (ВАМ) - Црвената полумесечина на Емиратите (РКЕ) ги интензивираше своите хуманитарни напори за поддршка на луѓето погодени од поплавите...

  Компанија од ОАЕ разви „магнетски штит“ против нападите со беспилотни летала

  Компанијата со седиште во Дубаи, Cusp Technologies, разви систем за одбрана од напади со беспилотни летала, кој се потпира на употреба на магнетни зраци,...

  15 слики кои го отсликуваат 15 годишното владеење на шеикот Мохамед.

  Шеикот Мохамед бин Рашид остави неизбришлив печат на Дубаи и ОАЕ. Пред петнаесет години денес, на 4 јануари 2006 година, тој беше именуван за...

  ОАЕ испрати трет авион со помош за поддршка на Појасот Газа во борбата против...

  Обединетите Арапски Емирати испратија трет авион за помош со 14,4 метрички тони медицински материјали и комплети за тестирање до појасот Газа во координација со...

  Кристијано Роналдо во посета на Дубаи и друштво на шеикот Хамдан бин Мохамед

  На шеикот Хамдан бин Мохамед, престолонаследник на Дубаи, во неговата спортска сала за вежбање му се придружи фудбалската суперarвезда Кристијано Роналдо. Роналдо (35) е во...

  ОАЕ испрати седми лет со медицинска помош во Судан во борба против КОВИД-19

  Обединетите Арапски Емирати вчера испратија хуманитарен авион кој содржи 14 метрички тони медицински материјали и комплети за тестирање на коронавирус до Судан. https://youtu.be/lgRTo7LPnJU Помошта ќе им...

  Обединетите Арапски Емирати го одбележуваат Денот на државноста

  ОАЕ денес  2.декември 2020 ја прослави 49-годишнината од обединувањето, кога седумте емирати се споија во една унија, наречена Обединетите Арапски Емирати. Во оваа прилика,...

  Хуманитарен конвој на Емиратите пристигна во Дамаск за да помогне во ограничувањето на ширењето...

  По директивите на Шеикот Хамдан бин Зајед Ал Нахјан, претставник на владетелот во регионот Ал Дафра и претседател на Црвената полумесечина на Емиратите, РКЕ,...

  Кралот на Бахреин во официјална посета на Емиратите

  АБУ ДАБИ, 17 ноември 2020 година (ВАМ) - Неговото височество Кралот Хамад бин Иса Ал Калифа од Бахреин, пристигна денес во ОАЕ. Тој бил...
  error: Alert: Content is protected !!