20 C
Struga
Sunday, May 29, 2022
дома Од друг агол

Од друг агол

  Ердоган: „Нашата земја ќе стане една од водечките во светот во производство на електрични...

  Претседателот на Република Турција, воедно и претседателот на АК Партија Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа партија настанала како резултат на тежнеењето и барањата...

  Палестинците од Појасот Газа донираа крв за повредените во Бејрут

  Палестинците во Појасот Газа учествуваа во дарување крв во средата, во обид да им помогнат на жртвите од експлозијата во Бејрут, во која илјадници...

  Нападната џамија во Грција

  Во грчкиот град Трикала, нападната е џамија јавува Anadolu Agency (AA). Во понеделникот изутрина, неидентификувани лица со камења започнале да ја гаѓаат џамијата  џамијата Курсум...

  Саудиска Арабија дозволи несоодветно и провокативно модно снимање во провинцијата Медина

  Контроверзното снимање е дел од низата реформи што Кралството ги спроведува во последниве години за „отворање на економијата кон меѓународниот туризам и модернизација“. Саудиска Арабија...

  Демонстрантите на Black Lives Matter пред Белата куќа го газат и палат Американското знаме

  Група демонстранти на Black Lives Matter во Вашингтон, го одбележа 4 јули со кинење на американско знаме пред да го запалат, тврдејќи дека американскиот...

  Во Грција затворена џамија во која муслиманите клањаа 32 години

  Во Пиреј, недалеку од грчкиот главен град Атина, затворен е месџид кој го користеа муслиманите, со образложение дека нема потребна дозвола, јавува Агенција Анадолија...

  Србија ја нема на листата за влез во Германија

  Според информации од кругови блиски на германската влада, за разлика од листата со земји од кои е олеснето патување во ЕУ и која е објавена...

  Мадуро на шефицата на мисијата на ЕУ и` даде 72 часа да ја напушти...

  Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро во понеделникот  на шефот на мисијата на Европската унија во Каракас Изабел Брилханте Педроса му даде 72 часа да...

  Откажувањето на Хаџот ги зголеми економските проблеми во Саудиска Арабија

  Откако саудиските власти објавија откажување на годинашниот аџилак во Хаџ, поради пандемија на коронавирус, празните верски места и хотелите предизвикаа загриженост за економски проблеми,...

  За прв пат во историјата на Србија, пратеничка со хиџаб во српскиот парламент

  За првпат во историјата на Србија, после завчерашните оддржани парламентарни избори, пратеник од редовите на партијата на академик Муамер Зукорлиќ односно од неговата партија,...
  error: Alert: Content is protected !!