20 C
Struga
Sunday, May 29, 2022
дома Локално

Локално

  Плажите во Струга ќе имаат урбана опрема и оваа сезона

  Плажите долж струшкото крајбрежје и ова лето ќе бидат уредени. Угостителите и закупците кои ќе работат со постојните договори со општината забрзано ги прават последните...

  Затнат канал во Струга поплавува ниви, редовно бил чистен во СФРЈ

  Неколку километри долгиот канал од селото Калишта до селото Враништа кај Струга, кој е еден од главните канали во струшко за одлевање на атмосферската...

  Струга: Бесплатен паркинг за Рамазан Бајрам

  Јавниот градски паркинг во Струга за Рамазан Бајрам ќе биде бесплатен, соопшти  јавното претпријатие „Eko Struga“. Почитувани сограѓани/ки, припадници на Исламската вероисповед, Ј.П. Еко Струга...

  Пријавено сквернавење на гроб во Струга

  На 13.04 2022 година во ОВР Струга пријавено е сквернавење на гроб на Градските гробишта во Струга. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот, по...

  Пробни работи на системот за водоснабдување на град Струга

  Во текот на денешниот ден се изведуваа пробните работи во системот за водоснабдување на вода во град Струга и селските средини, каде веќе се...

  Се крпат ударните дупки на патниот правец Струга-Ќафасан, АМСМ препорачува намалување на брината до...

  На патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан, на делницата од бензинска пумпа Камара – месност викана Мали Влај, на учесниците во сообраќајот им...

  Мерко со апел до наставниците и родителите.

  Почитувани граѓани, ученици, наставници и родители, Градоначалникот на Струга Рамис Мерко апелира од утре 11.04.2022 (понеделник) сите да се појават на своите работни места во...

  Жителите загрижени поради ископот во Лабуништа – чудна одлука на Управниот суд, изненаден и...

  Откако пред две години Министерството за економија и Владата издадоа забрана, сега реактивирање на работата во еден од каменоломите во Лабуништа повторно им донесе...

  Од утре ќе се санираат свлечиштата кај селата Глобочица и Луково

  Од утре започнуваат градежни активности за санација на свлечишта кај селата Глобочица и Луково на регионалниот пат Р1201 делница Струга – Дебар. Ќе има...

  ЛАБУНИШТА: Натура-Лаб со реакција по повод повторно активирање на каменоломите

  Зелената агенда на ДУИ на дело! Претседателката на советот на Општина Струга, Арбреша Влаши ги промовира каменоломите во Лабуништа! Арбреша многу задоволна од гласовите во Лабуништа,...
  error: Alert: Content is protected !!