23 C
Struga
Thursday, September 28, 2023
дома Локално

Локално

  Црвен крст-Струга и Јахја Кемал-Струга со заедничка хуманитарна акција за настраданите во Турција и...

  Црвен крст Струга во соработка со училиштето Јахја Кемал Струa организираше хуманитарна акција за настраданото население во Турција и Сирија од земјотресот со катастрофални...

  Стружани плаќаат јавно осветлување, а улиците се темни

  Стружани речиси четири месеци шетаат низ темни улици без светилки. Од општината велат дека на овој начин сака да заштеди струја, но граѓаните продолжуваат...

  ЛАБУНИШТА: Масовен протест 29.12.2022 (четврток) 12.30 час

  Храбри одлуки на Граѓанскиот собир! 1. МАСОВЕН ПРОТЕСТ на 29.12.2022 (Четврток) во 12:30ч. (После Полден) на место викано Кореа. 2. Родителите едногласни, доколку не се реши...

  Лабуништа: Расчистување и затварање на дивата депонија

  Во организација на Месна заедница, Натура Лаб и ЈКП Хигиена денес активно се работеше на целосно чистење и затворање на дивата депонија. Се става...

  Еден загинат и петмина повредени во сообраќајка кај Свети Еразмо

  Едно лице загина, а пет се повредени во сообраќајна незогда што попладнево се случила на магистралниот пат Охрид – Кичево, кај Свети Еразмо. Портпаролот на...

  Општина Струга се пресели во нови простории

  Со задоволство ве информираме дека за да излеземе во пресрет на барањата и потребите на нашите граѓани, започнавме со работа на нова локација во...

  Лабуништа повторно под отровен чад гори Депонијата (ВИДЕО)

  Депонијата, лоцирана над Лабуништа гори. Мештаните се жалат на густиот чад и непријатната миризба, која од синоќа се ширела од местото, каде години наназад се...

  Двајца стружани пријавиле дека биле каснати од куче скитник

  На 29.06.2022 година во 11.30 часот, С.К.(53) и А.Н. (41), двајцата од Струга, во надлежната полициска станица пријавија дека на улицата  „Пролетерски Бригади“ во...

  Калишта: Пронајдени две гранати на брегот на Охридското Езеро

  На 29.06.2022. година, во ОВР-Струга пријавено е дека на брегот на Охридско Езеро кај струшкото село Калишта, пронајдени се две стари гранати, информираат од...

  Струга: Oдложено првото рочиште за случајот со родилката Веапоска, поради отсуство на обвинетите лекари

  Одложено е првото рочиште од судскиот процес против тројцата лекари, кои се товарат за несовесно лекување и вадење органи на родилката Јилдз Веапоска што...
  error: Alert: Content is protected !!