20 C
Struga
Sunday, May 29, 2022
дома Религија

Религија

  (Фото) Апел за помош на изградба на џамијата во населба Гостиржани, Прилепско.

  Имајќи ја во предвид потребата од изградба на верски објект (џамија) каде би се извршувало намаз и други активности поврзани со исламската вера, на...

  Нападната џамија во Грција

  Во грчкиот град Трикала, нападната е џамија јавува Anadolu Agency (AA). Во понеделникот изутрина, неидентификувани лица со камења започнале да ја гаѓаат џамијата  џамијата Курсум...

  Годинешниов Хаџ организиран само за хаџиите кои живеат во Саудиска Арабија

  Годинашниот хаџ ќе се одржи во многу ограничен број и ќе биде обезбеден само нза аџии што веќе живеат во Саудиска Арабија, соопшти саудиското...

  Претседателот на Чеченија, Рамзан Кадиров, го честита празникот Рамазан Бајрам

  Претседателот на Чеченија (Chechenya), Рамзан Кадиров (Ramzan Kadyrov), по повод празникот на Рамазан Бајрам, им се обрати на муслиманите. Тој преку видео клип снимен...

  Честитка од израелскиот претседател, по повод Рамазан Бајрам

  Израелскиот претседател Реувен Ривлин (Reuven Rivlin) и други истакнати личности излегоа на социјалните мрежи овој викенд да ги поздрават израелските муслимани со честитка за...

  Владимир Путин упати честитка по повод Рамазан Бајрам и ги пофали муслиманите во Русија

  Претседателот на Русија (Russia), Владимир Путин (Vladimir Putin), упати порака по повод Рамазан Бајрам (Ramadan Bayram): „Одбележувајќи го крајот на светиот месец Рамазан и постот...

  Ни замина уште еден Рамазан, да ја отвориме вратата и посакаме добре дојде на...

  Ни замина најдрагиот мусафир, најубавиот месец, месец Рамазан.Месец во кој иншАллах Возвишениот Аллах ќе ни ги опрости гревовите, укабули сите наши ибадети и дови. https://streamable.com/pc2x1c Facebook:...

  Словенија-Сежана: Нашиот сограѓани еф.Шабан Ќазимоски со видео во „Зборот на имамот“

  Поради прогласената епидемија во Република Словенија предизвикана од вирусот Корона-вирус КОВИД-19, Исламската заедница на Словенија донесе одлука по пат на видео пораки да се...

  Муслиманите Лејлету-л-Берат го обележаа во своите домови

  Муслиманите од целиот свет вечерва го обележија Лејтлт-л-берат, ноќ на опростот, судбината и желбите. Мубарек Ноќ до Лејлет-Л-берат настапи со Акшам намазот, и е предвесник...

  Саудиска Арабија апелира на привремено одложување на резервациите за годинешниов хаџ

  Саудиска Арабија побара од муслиманите што планираат да одат во Хаџ оваа година привремено да го одложат процесот на резервации во услови на неизвесност...
  error: Alert: Content is protected !!