17.1 C
Struga
Monday, September 27, 2021
дома Религија

Религија

  Новата Хиџретска година настапува на 31.август, денот на Ашуре на 9.септември

  Новата (Хиџретска 1441 год) според муслиманскиот календар настапува на 1-ви Мухарам, кој оваа година паѓа на 31 август. "Муслиманскиот календар е лунарен, и годината од...

  Исламска заедница на Србија: Сенад еф. Халитовиќ избран за нов муфтија на Санџак

  Главните имами од Санџак, како и членови на  Мешихатот на исламската заедница Санџак едногласно денеска во Тутин го избраа г-дин Сенад еф. Халитовиќ за...

  Саудиска Арабија апелира на привремено одложување на резервациите за годинешниов хаџ

  Саудиска Арабија побара од муслиманите што планираат да одат во Хаџ оваа година привремено да го одложат процесот на резервации во услови на неизвесност...

  Скопје продолжува со вековната османлиска традиција на „мукабеле”

  Mуслиманите во Северна Македонија, во главниот град Скопје, и денес продолжувааат со читање на Куранот (мукабеле) што е една од традициите од османлискиот период. Лексичкото...

  Узбекистан, бисерот на Средна Азија, привлекува сѐ повеќе туристи од цел свет

  Сместена во срцето на Азија, Узбекистан е земја која сѐ повеќе привлекува внимание на туристите поради своето богато културно-историско наследство, единствената национална кујна и...

  Пештерата Хира: Место на првата објава на последниот божји пратеник Мухамед

  Во деновите кои му претходат на празникот Курбан бајрам, односно деновите кои претходат на обредот аџилак, петтата темелна должност на секој муслиман и муслиманка,...

  Речиси пет века на библиотеката на Гази Хусрев-бег во Сараево: Спој на традицијата и...

  Библиотеката на Гази Хусрев бег во Сараево, која е класифицирана како историска или библиотека со посебни збирки, постои речиси 500 години. Во Босна и...

  (Фото/Видео) Мекка и Медина ќе ги пречекаат и нашите Хаџии

  Еден од петте исламски темели врз кои се потпира исламот е хаџот, имајќи го во предвид ваквиот исламски пропис, жителите на нашите околни населби,...

  Претседателот на Чеченија, Рамзан Кадиров, го честита празникот Рамазан Бајрам

  Претседателот на Чеченија (Chechenya), Рамзан Кадиров (Ramzan Kadyrov), по повод празникот на Рамазан Бајрам, им се обрати на муслиманите. Тој преку видео клип снимен...

  Џиндијската џамија уште еден дијамант на листата на национални споменици на Балканот и БиХ

  Хусеин Чаушева или Џиндијската џамија во Тузла е монументален објект на типична босанска архитектура, а на неодамна одржаната седница на Комисијата за заштита на...
  error: Alert: Content is protected !!