Земјотресот и цунамито во Индонезија однесе 832 жртви

0
Најмалку 832 лица загинаа во земјотресот кој во  петокот го погоди индонезискиот остров Сулавеси, како и цунамито кое уследи подоцна.
Портпаролот на Националната агенција за помош при катастрофи (БНПБ), Сутопо Пурво Нугрохо, изјави дека во градот Палу биле пронајдени 821 тела, а во Донгали 11.
Земјотресите со јачина од 6,3, 6,9 и седум степени на крајот на јули, а во август го погодија островот Ломбок, Индонезија. Тоаш за гинаа 563 лица, а последиците ги почувствуваа повеќе од 450.000 луѓе.
Извор:(Vijesti / AA)