(Видео) ХАБИБ: Никој не зборува за навредувањето на мојата вера и семејство, ама појасот е тука Elhamdullilah

0
Хабиб Нурмагомедов синоќа во Лас Вегас го победи Конор Мекгрегор и ја одбрани титулата првак во лесна категорија.
По натпреварот тој предизвика инцидент во публиката, а за сето тоа зборуваше  на прес-конференција по завршувањето на борбата.
“Прво сакам да им се извинам на сите. Ова не е мојата најдобра страна, јас сум човечко суштество и не разбирам како луѓето можат да зборуваат за тоа како излегов од кафезот. Конор зборуваше и ја навредуваше мојата вера, татко ми, државата … Дојде во Бруклин и нападна автобус, речиси ќе убиеше неколку луѓе. Што е со тоа? Зошто луѓето зборуваат за моето излегување од кафезот? “, Изјавил Нурмагомедов, додавајќи:
“Сите знаат кој сум, сите мои пријатели. Ви реков, неговиот тим и тој ќе ја предадат оваа борба. И денес тоа го направија. Ова е спорт каде мора да има некакво почитување-респект, ова не е ‘trash talk’ спорт. Не треба да се зборува за религијата, за нацијата … Тоа е многу важно за мене. Појасот е тука, Elhamdulilah! Многу ви благодарам на сите”, изјавил на крајот на Хабиб.
Тој, исто така, додаде дека Владимир Путин го повикал и му честитал на победата, додавајќи дека бил горд на него.
Слушајте ја целата изјава на Дагестанец: