(Дубаи – Портал) Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган реагираше остро против израелскиот претседател Бенјамин Нетанјаху за кого рече дека е тиранин кој ги масакрира седумгодишните палестински деца

Претседателот на државата и претседател на владејачката Партија за правда и развој АКП (АК Партијата) Реџеп Тјјип Ердоган денеска во квартот Пурсаклар во Анкара говореше на свеченото ставање во употреба на неколку новоизградени проекти.

Ердоган рече: „Нетанјаху, прибери се, прибери се. Ти си тиранин, Ти си тиранин кој ги масакрира седумгодишните палестински деца. Со Аллахова помош се додека овој народ стои на нозе никој не ќе може да спречи да одекнува езанот, не може да не принуди да ја заборавиме каузата за Ерусалим (Кудс).“

Mahir Demisoski