Пукање во воена база во Тексас (Texas), во кое еден морнар е ранет, а напаѓачот е убиен и моментално се истражува како акт на тероризам, објави Федералното биро за истраги (ФБИ) (Federal Bureau of Investigation (FBI).

Пукањето се случило вчера околу шест часот наутро по локално време на аеродромот во морнарицата на САД (USA) кај Корпс Кристи (Corpus Christi), кога напаѓачот се обидел да помине низ безбедносната порта на базата.

Напаѓачот потоа излегол од автомобилот и отворил оган, ранувајќи член на морнарицата, кој исто така е член на безбедносниот персонал на базата.

За време на размената на оган, безбедносните служби го убиле напаѓачот, соопштија официјални лица, кои побарале да остане анонимен поради тековната истрага.

Специјалниот агент на ФБИ (FBI), Лиа Гривс (Leah Greaves), на прес-конференција изјави дека ФБИ го истражува пукањето поврзано со тероризам, истакнувајќи дека истражителите работат на утврдување дали е вмешано друго лице во нападот.

Таа не го наведе мотивот за пукањето, ниту прецизира што ги натерало истражителите да мислат дека нападот е поврзан со тероризам.

Пишува: „Reuters“

Пренесува: „Dubai-Portal“