Протестните собири продолжуваат веќе шестти ден по ред во Белград (Beograd), Ниш (Niš), Зрењанин (Zrenjanin), Чачак (Čačak) и некои други градови. Граѓаните излегоа на улиците да го искажат своето незадоволство од состојбата во земјата, но и од начинот на кој државата се бори против коронавирусот. Тие бараат оставка од Вучиќ (Vučić) поради тоа. Граѓаните на Нови Сад (Novi Sad) го најавија нивното пристигнување во Белград (Beograd) денес. Вчерашниот протест беше мирен и помина скоро со без инциденти и судири со полицијата, освен во Белград (Beograd), каде на крајот се случи помал инцидент. Уапсени се 42 лица осомничени за учество во немири и напади врз новинари.

Gepostet von Nova.rs am Sonntag, 12. Juli 2020


„Nova“

„Dubai-Portal “