Палестинските власти со седиште во Рамала ги враќаат своите амбасадори во Обединетите Арапски Емирати и Бахреин откако беа повлечени во знак на протест за нормализирање на односите меѓу двата режима и Израел.

Во изненадувачки потег, палестинските власти решија да ги вратат своите амбасадори во Манама и Абу Даби, неколку недели откако ги поканија во Рамала на консултации и се спротивставија на одлуката на двете заливски држави за нормализирање на односите со окупаторскиот израелски режим.

Но, новиот потег е целосно спротивен на ставовите на Палестинците кои го осудуваат нормализирањето на односите со Израел.

Палестинските групи во средата остро го осудија обновувањето на односите меѓу палестинските власти и Тел Авив.

Рамалах во вторникот вечерта објави дека ќе ја продолжи соработката со безбедноста со ционистичкиот режим.