СКОПЈЕ (АА) – Премиерот на Македонија и лидер на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), Зоран Заев, по завршувањето на лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, истакна дека е постигнат договор за одложување на пописот на населението, домаќинствата и становите за наесен, поточно од 5 до 30 септември, јавува Агенција Анадолија (АА).