Група фриленсери (хонорарни работници), заедно со граѓани кои сакаа да изразат солидарност, се собраа вечерва околу 18 часот пред Националното собрание на Република Србија, барајќи нови преговори со Владата. Тие најавуваат протест за утре, и голем собир за сабота, кој беше најавен претходно како дел од еколошкото востание. Тие велат дека се на улица затоа што Владата на Србија не ги слуша и затоа што не сакаат да стапуваат во должничко ропство. Претседателот на Здружението на работници на Интернет, Миран Погачар, вели дека тие одлучиле да кампуваат затоа што „не сакаат да ја дадат својата иднина“.

Незадоволни од решенијата на законите донесени во Владата на Србија, кои се очекува наскоро да бидат усвоени од Националното собрание, неколку стотици фриленсери поставија десетици шатори пред Националното собрание, изразувајќи незадоволство од предложениот предлог-закон. На 30 март, Здружението на работници на Интернет го отфрли предлогот на Владата и ги напушти преговорите, кога беше најавен денешниот собир.

Една од незадоволните лица, која разговараше со репортерите на Нова, кажала дека дошла сама со шатор и рече дека се решила на тој чекор затоа што Владата не ги слуша.

Protest, frilenseri, Skupština Srbije, šatori

„Тие го прифатија второто, го побараа здружението на фриленсери, кое не не претставува нас, и тие сакаат да ни воведат должничко ропство во следните 10 години. Затоа решивме да бидеме тука заедно и секако да го поддржиме еколошкото востание во сабота. Се надевам дека ќе постигнеме подобро решение, и за нас и за Владата, да склучиме нов договор. „Според она што го заклучија досега, произлегува дека ќе бидеме во ропско ропство во следните 10 години, бидејќи од 1 октомври треба да се издвојат лица со повисоки примања, од 40 до 70 проценти од нивната плата и приходите и дајте и ’на државата”, рече тој. собирајќи еден од незадоволните фриленсери.

На прашањето дали е оптимист за исходот од протестот, таа вели дека е и дека би сакала некои работи да се променат.

„Србија е 10-та во светот според бројот на работници на Интернет, хонорарните активности растат и треба да биде така, но се чини дека Владата не е толку задоволна и не сака. Ние едноставно сакаме поправедно решение за сите нас“, вели соговорничката за Нова.

Од друга страна, една од собраните ни рече дека не е хонорарец, но дека дошла да ги поддржува луѓето пред Собранието, бидејќи не е реално да се очекува хонорарците да плаќаат толку многу данок наназад, најмногу скапа стапка.

Protest, frilenseri, Skupština Srbije, šatori

„Исто така, имаше многу малверзации во смисла дека пред преговорите, тие им ветуваа на хонорарците една работа, а подоцна се покажа дека ниту еден закон, кој хонорарците го побараа, не беше почитуван“, рече таа.

Таа очекува утре да дојдат повеќе луѓе, со уште повеќе шатори.

Миран Погачар, еден од организаторите, со кого разговараа репортерите на Нова, тој вели дека овој вид протест, односно кампување, е нешто што никогаш не било видено порано.

Miran Pogačar, Protest, frilenseri, Skupština Srbije, šatori

„Ова е пред се предупредувачки знак за тоа на што сме подготвени. Сето ова е многу брзо организирано, во рок од пет, шест дена. Денес кампуваме, а утре ќе имаме протест. Сметаме дека предлогот на Владата е пред се скандалозен. Тие се состанаа што се однесува до еден дел, за луѓе кои имаа помали примања, но овој закон не ги засега само тие луѓе, туку треба да важи за сите поединци. Луѓето кои се тука денес, некои од нив не мора да враќаат, но многу поголем проблем е што ќе треба да плаќаат огромни хонорари, што ќе биде закон од октомври 2021 година“, вели Погачар.

Тој вели дека тие се собрале не само за минатото, туку и за иднината.

Protest, frilenseri, Skupština Srbije, šatori

„Ние нема да им ја дадеме нашата иднина, тоа е нашата порака, поради што се собравме денес и ќе останеме до 10 април, до Протестот за животна средина, во кој исто така ќе учествуваме. Што се однесува до програмата, тука ќе имаме некои настани, ќе има работилници, бидејќи немаме намера само да седиме и да чекаме “, додава тој.

Тој повторува дека тие се таму во следните три дена и дека сакаат да ја покажат својата волја.

Protest, frilenseri, Skupština Srbije, šatori

„Април е, сите треба да бидеме во шорцеви, но тука сме во јакни. Снежи и врне, луѓето дојдоа, без оглед на времето. Дојдоа луѓе кои се подготвени да се борат, што е голем чекор. Ова е само знак за предупредување, ние се подготвуваме за други работи, ова не е она што ќе го сториме само еднаш. Доколку е потребно, по втор пат ќе дојдеме во поголем број и поорганизирани. Ги предупредуваме Владата и пред се Националното собрание да не усвојуваат таков предлог. Нашиот предлог како здружение е да седнеме повторно да разговараме, да видиме како да се промени и да се направи тоа навистина прифатливо за мнозинството, она што го предлага Владата. Исто така, ќе побараме да се обратиме до Националното собрание, бидејќи не можеме само да дозволиме законот што ќе ја одреди судбината на десетици илјади луѓе да биде усвоен токму така“, вели Погачар.

На прашањето како го коментира фактот дека друго здружение, кое претставува хонорарци, го прифати предлогот на Владата на Србија, тој рече дека повеќето луѓе дури и не знаат дека постои друга асоцијација.

„Тоа друго здружение ги поставува нашите фотографии од претходните протести и настани. Некогаш беа во преговори, повеќето новинари и јавноста не знаат дека постојат. Што се однесува до нас, и генерално луѓето што се тука и многумина кои ќе дојдат утре, тоа друштво може да беше Синиша Мали и Ана Брнабиќ, од една страна, и Даночната управа од друга страна. Нивниот кредибилитет не постои, тие никогаш не претставуваат. Интересно е само за медиумите, би рекол, дека се појавила ваква ситуација. Мислам дека Владата сигурно ќе го донесе она што го планираше затоа што ние навистина бевме за преговори, но тие не беа за тоа. Тие понудија нешто и никогаш не направија и не сакаа да зборуваат“, рече соговорникот на Нова.

На прашањето дали е фантомско здружение на некој начин, Погачар вели дека е, затоа што немаат членови и не ги знаеле ниту имињата на преговарачите, но им требаа три дена да кажат кој од тие луѓе бил вклучен во преговорите.

„Значи, тие не претставуваат никого. Тоа може да бидат вести денес, утре, но во наредните денови, луѓето нема да знаат дека постоеле “, вели Погачар.

Собирот бил пријавен

Погачар исто така рече дека собирот бил пријавен во полиција.

„Не дека им се допадна ова, тие вршеа голем притисок, но ние не се предаваме. Дојдовме, нема да се предадеме така. Мислам дека и тие од врвот стискаат, не им се допаѓа, тие ја туркаат полицијата да изврши притисок врз нас, иако сè беше пријавено како што треба и знаеме што баравме. Сега, одеднаш, договорот излезе поинаков, но јас навистина велам, нема да создадеме никакви проблеми, дојдовме да го искажеме нашиот став. Доколку е потребно, ако тие се затегнат, ќе затегаме и ние. Секогаш реагиравме кога требаше, излегувавме на улица, имавме протест на 16 јануари и во декември. Мислам дека е важно да се каже дека дефинитивно планираме да имаме навистина голем протест, затоа што сметаме дека не сме единствените во неволја, затоа сме солидарни со другите, така што во одреден момент најверојатно ќе излеземе повторно , заедно на еден фронт. “заклучува Погачар.

Потсетуваме, два дена откако претставниците на Здружението на радикали на Интернет го отфрлија предлогот на Владата на 30 март и ги напуштија преговорите, Владата изготви нов предлог кој беше прифатен од Здружението на хонорарни преведувачи и претприемачи (УФПС).

Здружението на работници на Интернет, кое од јануари преговараше со Владата за критериумите според кои хонорарците треба да плаќаат даноци, рече потоа дека некои претставници на УФПС соработуваат со членовите на кабинетот на премиерот и дека последниот предлог на Владата не е значително подобар од претходниот.

По тој повод, тие истакнаа дека со продолжување на репрограмата на 10 години, Владата го прикрива фактот дека просечен хонорарец не може да го отплати својот долг, ја плаќа сегашната обврска и ја обезбедува основната егзистенција загарантирана со Уставот.

Здружението нагласи дека отписот на камата на наводниот долг и признавањето на стандардните трошоци во износ од 43 проценти, како и воведувањето на дел што не се оданочува (дел кој е заштитен од оданочување затоа што се смета минимум неопходен за живот), е законска обврска на Владата.

„Предлогот усвоен од Владата на 1 април е дури и понеповолен од оној понуден во февруари, кога членовите на Здружението на работници на Интернет го отфрлија предлогот. Најголемиот проблем за хонорарците, што Владата упорно го изоставува во својот јавен наратив кога зборува за предлогот усвоен на 1 април, е тековниот даночен товар. Не се споменува дека хонорарец никогаш нема да плати само наводен даночен долг “, посочија во ова здружение.


Nova

Dubai-Portal