Во овој текст, ќе дадеме краток преглед на последиците од вакцинацијата во последниот месец. Секој ден има се повеќе извештаи, а написите како оваа, за жал, станаа месечна рутина.

ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ

Според официјалните податоци на европскиот систем за пријавување на несакани ефекти EudraVigilance, заклучно со 13 март 2021 година, по вакцината Ковид (Moderna, Pfizer, Astra Zeneca) се евидентирани 162.610 несакани ефекти и дури 3.964 смртни случаи. Несаканите ефекти главно се поврзани со крвта и лимфниот систем, додека смртта е главно срцева по природа. Можете да видите целосен преглед по земја и по вид на вакцина на овој линк.

Според американскиот систем ВАЕРС, заклучно со 26 март 2021 година, пријавени се 44.606 случаи на несакани ефекти, од кои 2.249 се смртни случаи, а 7.726 се сериозни повреди. Бројот на смртни случаи се зголеми за околу 200 луѓе за само 7 дена, но вреди да се потсетиме на студијата на Харвард што ја спомнавме во претходниот напис, според која помалку од 1% од несаканите ефекти се всушност пријавени во овој систем.

ЗАТВОРАЊЕ НА УЧИЛИШТАТА И ЦЕНТРИТЕ ЗА ВАКЦИНАЦИИ ВО САД

Во Америка, ситуацијата е таква што по вакцинирањето на наставниците во еден град, мора да се затворат цели училишни области и сите училишта во нив, бидејќи наставниците масовно пријавуваат дека се болни. Некои не можат да одат на работа ден-два, некои не можат да одат на работа цела недела, некои доаѓаат и се онесвестуваат на работа пред трауматизирани студенти, а некои за жал мораат да земат трајно боледување. Ова станува голем проблем во некои држави. Бројот на лица со несакани ефекти по вакцинирањето е толку голем што центрите за вакцинација почнаа да се затвораат во некои земји.

ПРИМЕРИ ОД СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Постојат многу примери од социјалните мрежи а немаме простор за секој, но ќе наведеме неколку, само доволно за да ве потсетами дека горенаведените статистики се нечиј живот и дека овие луѓе имаат име, презиме и семејства кои ги жали. Повеќето од нив се луѓе кои самите биле промотори на вакцини.

На 22 март, американската наставничка Сара Холуб весело објави на Фејсбук дека е вакцинирана. Само 4 дена подоцна, таа почина, а некрологот објави дека починала од „природна смрт“. Таа имаше 40 години.Pokolj cjepivima – 4. nastavak 1

Pokolj cjepivima – 4. nastavak 2

Џозеф Хејс, се разболе многу 2-3 дена по вакцината на Фајзер, и според неговиот син, починал во тешка агонија. Неговиот син директно ја обвини вакцината.

Pokolj cjepivima – 4. nastavak 3

Голем број случаи доаѓаат од Италија, каде наставниците и здравствените работници се силно охрабрени да вакцинираат. Како резултат, се повеќе млади и здрави наставници мистериозно умираат веднаш по вакцинирањето.

Illaria Pappa (31), наставник од Ишија, падна во кома неколку дена по вакцината и почина после 3 недели. (Линк)

Zelia Guzzo (37), наставничка од градот Гела, починала 12 дена по вакцинацијата. (Линк)

Sonia Battaglia (45) од Сан Себастијан почина неколку дена по вакцината на Астра Зенец. (Линк)

Sandro Tognatti (57) од Биела починала по вакцинирањето. Обвинителството започна истрага за смртта. (Линк)

И, каков е одговорот на италијанските власти на сето ова? Дали ќе престанат со вакцинациите, или барем да паузираат додека не се испитаат сите причини? Не, токму спротивното! Италија еднаш воведе задолжителна вакцинација против КОВИД за сите здравствени работници и им соопшти на сите што одбиваат веднаш да бидат суспендирани од работа без плата додека не бидат вакцинирани или отпуштени! Навистина неверојатно. Вакви извештаи има повеќе отколку што имаме простор, иако не секогаш станува збор за смртни случаи, има многу повеќе луѓе кои пријавуваат болести и несакани ефекти што ги добиваат. Несаканите ефекти не се исклучок, но правило, над 80% од вакцинираните имаат барем некои несакани ефекти. Поблаги се треска или црвенило, а потешките се претежно невролошки и срцеви проблеми, а има и многу страшни осип на кожата, како оваа Англичанка, која страда од неопислива болка со недели.

ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ

Во секоја статија секогаш имаме неколку примери на познати личности, кои умираат кратко време по вакцината, обично од срцеви проблеми. Овојпат најмногу одекна во јавноста смртта на американскиот рапер ДМХ, кој почина на 50-годишна возраст од срцев удар, иако досега немал никакви проблеми со срцето. Пред смртта беше во кома една недела. Мејнстрим медиумите сите ги пренесоа тие информации, а некои од нив дури шпекулираат дека станува збор за предозирање со дрога затоа што раперот имал проблеми со дрогата во својата младост. Сепак, членовите на семејството изјавија дека раперот ја зел вакцината против КОВИД само неколку дена пред да падне во кома и дека не се зборува за никакви лекови. Тие изјавија дека тој бил вакциниран веднаш штом државата Њујорк дозволи вакцинирање на секој над 50-годишна возраст, за да може да одржи концерт во странство. Тие најавија и тужби против медиуми кои споменуваат дроги. Овие изјави не беа пренесени од ниту еден мејнстрим медиум и многу е тешко да се најдат. (линк)

 Мидвин Чарлс (47) адвокатка и ТВ-коментатор, била вакциниран од вакцината Модерна на 1 март, што го објави на Твитер. Таа објавуваше неколку твитови секој ден, до 22 март (тогаш според календарот е време за 2-та доза). Последниот твит бил објавен на 25 март, а на 6 април семејството објави дека таа починала. (Линк)

Потоа имаме неколку примери од нашиот регион. Зафир Хаџиманов, македонски пејач, со задоволство објави дека е вакциниран. Тој почина три недели подоцна, според официјалните податоци – од вирусот корона. Дали ја примил втората доза непосредно пред неговата смрт (поминаа само 3 недели) не е познато.

Pokolj cjepivima – 4. nastavak 4

Потоа имаме неверојатен пример за медиумска манипулација во случајот со српскиот пејач Предраг Живковиќ Тозовиќ. Пејачот бил примена во белградската болница на 5 март во многу сериозна состојба со потврден вирус на корона и пневмонија. Медиумите објавија, но не кажаа ниту збор дека вакцината ја примил непосредно пред хоспитализацијата. Сепак, тој успеа да се опорави, дури на 23 март, а потоа сите медиуми објавија дека е спасен од сериозни последици и смрт, бидејќи бил вакциниран непосредно пред инфекцијата со вирусот корона! Значи, човекот заврши во болница по вакцината и тие ја фалат вакцината како спасител. Сепак, приказната оди понатаму. Тозовац почина малку подоцна, на 6 април. Медиумите објавија дека тој „ја изгубил битката со суровиот вирус“. Ниту еден збор за вакцината сега. Ниту за тоа дали ја зел 2-та доза, која би била закажана некаде на почетокот на април. Значи, кога некој заврши во болница после вакцинирањето, тоа е од вирусот, ако умре, тоа е исто така од вирусот, но ако излезе, тогаш тоа е затоа што ја зел вакцината, која го спасила од смрт.

Логиката е еднаква на делење со нула. И навистина треба да се запрашаме, уште колку има вакви случаи на луѓе не се познати кои се само дел од статистиката за „смртни случаи на корона“.

А,  до која мера луѓето имаат проблеми со логиката и поврзувањето на фактите е добро илустрирано со овој пример, од српската новинарка Зорица Радуловиќ. Таа стана сериозно болна веднаш по вакцинацијата, вели дека ја имала најтешката ноќ во животот, плачела од болка, добила воспаление на белите дробови, изгубила 4 килограми, а на крајот за сѐ ја обвини короната !

Pokolj cjepivima – 4. nastavak 5

ЗАКЛУЧОК

После сето кажано, можеме да го заклучиме што еднаш она што го изјави Ајнштајн: само две работи се бесконечни, универзумот и човечката глупост. И можеме да се запрашаме уште колку вака, и уште колку вакви написи ќе треба да напишеме.

Извор:logicno