Питер Шмајхел, легендарниот голман на Данска, ја шокираше јавноста со откритието дека Европската куќа на фудбалот – УЕФА, им се заканила на Данците дека ќе го регистрираат натпреварот со официјален резултат во корист на Финска, во случај да не се вратат на терените по нивното соиграчот Кристијан Ериксен пропадна.

Во 43. минута од натпреварот Данска – Финска, кога Кристијан Ериксен колабираше на теренот. Следуваа морничави сцени, користен беше дефибрилатор и успешно беше извршена реанимација на самото место.

Играчите беа видно потресени, тие плачеа и создадоа „жив Sид“ околу нивниот најдобар фудбалер. Одлуката следеше дека натпреварот е привремено прекинат, а кога се потврди дека здравствената состојба на играчот на Интер е стабилна, подоцна требаше да се донесе одлука дали ќе се продолжи натпреварот.

Ериксен исто така се јави од болницата и ги советуваше играчите да ја играат играта до крајот на истиот ден. И тие ја играа. Но, поради шокот, Данците загубија неочекувано, додека некои не беа психолошки во можност да се вратат на теренот.

И се чинеше дека тоа е тоа, а тогаш  Питер Шмајхел како гром од ведро небо, откри како валкано игра УЕФА.

„УЕФА и се закани на Данска со 3-0, доколку не го заврши натпреварот против Финска откако пропадна Кристијан Ериксен“, рече Шмајхел.

И тешко е за легендарниот голман на Манчестер Јунајтед, чиј син инаку ја брани данската мрежа на ЕВРО 2021, да игра со нешто толку големо. Очигледно е дека имало закани и дека Скандинавците немале друг избор, туку дека биле принудени да играат по ужасните сцени.

Човечкиот живот нема цена, но се чини дека фудбалот за некого е поважен од емоциите и сè што се случи таа сабота на стадионот Паркен во Копенхаген.


„Sputnik“

„Dubai-Portal“