Сопругата на притворениот руски опозиционер Алексеј Навални вели дека се повеќе е загрижена за неговото здравје откако тој започна штрајк со глад во затвор. Јулија Навалнаја во објава на Инстаграм рече дека го Навални во затворот на 13 април, каде што служи 2,5 години поради осуда за проневера, што се смета за политички мотивирана.

„Тој е подеднакво весел и забавен. Но, тој тешко може да зборува и, од време на време, легнуваше на масата за да се одмори”, напиша таа во соопштението, истакнувајќи дека тој ослабнал 17 килограми откако е сместен во озлогласената казнено-поправна колонија бр. 2, оддалечена околу 100 километри од Москва.

„Знам дека нема да се предаде … Но, по посетата на Алексеј, јас сум позагрижена“, додаде таа.

Навални беше уапсен во јануари 2021 година откако пристигна од Германија, каде се лекуваше на труење во Сибир, со она што европските лаборатории го дефинираа како нервен агенс почетник. Тој го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека нарачал труење, што Крeмљин го негира.


„R.S.E.“