Израелските судии во судењето за корупција на поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху, вчера го отфрлија барањето за одложување на судењето за после еврејските празници во септември, објави „Ynet News“, пренесува „Dubai-Portal“.

Адвокатите на Нетанјаху тврдеа дека одложувањето ќе им овозможи доволно време да го проучат материјалот за гонење во „случајот 4000“.

Сепак, израелскиот новински центар објави дека судиите се согласиле на три недели одложување.

Нетанјаху е заплеткан во четири политички скандали: „Случај 1000“ што вклучува обвинувања дека премиерот и неговата сопруга прифатиле нелегални подароци од бизнисмени; „Случај 2000“ кој го обвинува Нетанјаху за обид да купи поволно покривање на весници; „Случајот 3000“, исто така познат како „скандал со подморницата“, случај со кој Израел купува поморски пловни објекти и подморници од германска фирма со милиони шекели, наводно, „обезмастени“ од врвот на зделките за лична добивка; и „Случај 4000“, во кој близок соработник на Нетанјаху е осомничен за обезбедување доверливи информации на најголемата израелска телекомуникациска компанија.


„MEMO“

„Dubai-Portal“