Лидерите на руското и таџикистанското Министерство за одбрана, Сергеј Шојгу и Шерали Мирзо, во вторникот (27-ми април) потпишаа договор за создавање единствен регионален систем за противвоздушна одбрана. Разговорите се одржале за време на состанокот на Советот на министри за одбрана на земјите-членки на Организацијата за договор за колективна безбедност (ОСН), одржан во Душанбе.

Руската страна, со цел зајакнување на таџикистанската армија, ќе и обезбеди оружје, ќе обучи бесплатен квалификуван воен персонал на руските воени универзитети каде во моментов се обучуваат над 500 таџикистански војници, што има за цел да се зголеми. Патем, Таџикистан е најмалиот од 5-те централноазиски држави на поранешниот СССР и континентална земја со околу 10 милиони жители. Се граничи со Киргистан на север, Узбекистан на запад, Кина на исток и што е најважно за Русија и зошто има најголема воена база во земјата – на југ се граничи со нестабилен Авганистан. На денешниот состанок на споменатата воена организација, која е руски пандан на НАТО, ги издвојуваме обвинувањата на Сергеј Шојгу во врска со потезите на САД и нивните сојузници на НАТО во Европа, за кои вели дека „будат националистички чувства во Украина“ и затоа „ испровоцираат вооружен конфликт во Донбас “и ја зголемуваат заканата од војна на европско тло.

Во таа смисла, тој потсети дека Русија, како одговор, изврши „ненадејна проверка на борбената готовност на силите на западните и јужните воени окрузи“. Покрај тоа, тој рече дека Русија нема намера да одговори на предупредувањата од Соединетите држави и НАТО за движењето на нејзините сили низ целата земја и нивните активности и дека ќе продолжи да прави се што смета дека е потребно за да се осигури безбедноста на нејзините граници .