Протести избувнаа во различни кубански градови викендот на 11 јули, поради тешките економски услови и случаите „Ковид-19“. Тие се најголемите протести што ја погодија Куба во последните три децении, и може да продолжат и во наредните недели. Доаѓаат на протестите на уметниците во Хавана (Hawana) на крајот на 2020 година и се проширија на многу делови на островот. Но, нивната скала е претерана од западниот печат и од кубанските Американци кои го предвидуваа, веќе 60 години, претстојниот пад на кубанската влада.

Медиумите како „New York Тimes“ пишуваа за „стотици Кубанци“, додека „Reuters“ ги опиша како илјадници. И во двата случаи, Куба има население од 11 милиони луѓе. Протестите се бледи во споредба, како во однос на одзивот, така и во државната репресија, со масовните мобилизации што ги тресеа Колумбија (Columbia), Хаити (Haiti), Чиле (Chile), Еквадор (Ecuador) и други земји од Латинска Америка во последните неколку години – па дури и Портланд (Portland), Орегон (Oregon) или Фергусон (Ferguson), Мисури (Missouri). Покрај тоа, американските медиуми посветуваа малку внимание на контра демонстранти, кои излегоа на улиците да ја изразат својата поддршка за владата и кубанската револуција. Ова го вклучува и кубанскиот претседател Мигел Диаз-Канел, кој маршираше по улиците на Хавана, откако ги осуди протестите како обид за „кршење на единството на луѓето“.

Протестите треба да бидат разбрани и во контекст на бруталната економска војна што ја водат САД против островската држава повеќе од 60 години. Ова беше јасно поставено од заменик помошникот државен секретар на САД во 1960 година, кога тој експлицитно повика на „негирање пари и набавки на Куба, да се намалат монетарните и реалните плати, да се донесе глад, очај и соборување на владата“. Оваа стратегија не успеваше во целта за промена на режимот со децении, и тешко дека ќе биде успешна сега.

Не може да се негира дека Кубанците се соочуваат со многу тешки услови во моментов. Земјата е погодена од губиток, како и од недостиг на лекови, храна и други основни потреби. Недостатокот на храна не доведе до глад, но луѓето мораат да чекаат во долги редови за да добијат добра храна – често со надуени цени – и нивната исхрана е крајно ограничена.

Во однос на здравјето, дури и основните лекови и опрема како шприцеви, тешко се стекнуваат. Дополнително, има зголемување на случаите на Ковид-19, особено во градот Матанзас. Сепак, овој наплив – колку што е тежок за луѓето во Матанзас – исто така треба да се чува во перспектива. Куба, нација со приближно 11 милиони жители, имала помалку од 240.000 случаи на смртност на Ковид-19 и 1.537 лица. За споредба, Охајо, кој има слична големина на население, имал 1,1 милиони случаи и повеќе од 20 000 смртни случаи. Со 139 смртни случаи од Ковид-19 на милиони жители, Куба се наоѓа меѓу најдобрите изведувачи на хемисферата.

Недостатоците ги користат поборниците за промена на режимот за да ја обвинат кубанската влада за неуспех на своите граѓани. Дури и Белата Куќа (White House) на Бајден ги повика властите на Куба „да ги слушнат своите луѓе и да им служат на нивните потреби во овој витален момент, наместо да се збогатат“. Нејасно е за кого Бајден смета дека се „збогатил“ во Куба, но секоја критика кон Куба, која не вклучува темелна анализа на меѓународно осудената блокада на САД, ќе го пропушти најважниот фактор зошто Кубанците во моментов се соочуваат со такви тешкотии.

Додека блокадата се спроведуваше повеќе од шест децении, Куба беше засилена на значителни начини под политиката на „максимален притисок“ на администрацијата на Трамп. Оваа стратегија беше насочена кон туризмот, енергетиката и другите клучни економски сектори на Куба. Дури ги ограничи износите на пари што може да ги испратат кубански Американци дома и ги затвори кубанските ограноци на „Western Union“. Овие политики имаа катастрофално влијание врз кубанската економија, особено кога исклучувањето на туристичката индустрија предизвикано од Ковид го лиши островот од милијарди долари и илјадници работни места. Од своја страна, администрацијата на Бајден веќе шест месеци ја „прегледува“ својата политика во Куба, додека цело време ја продолжува стратегијата на Трамп за економска војна, наменета токму за создавање на недостигот, со кој се соочуваат Кубанците.

Економското војување на САД на Куба отсекогаш било во комбинација со други стратегии за соборување на кубанската влада. Тука спаѓаат обиди за атентат, поддршка на терористите (како Луис Посада Карилес (Luis Posada Carriles), кој разнесе кубански патнички авион во 1976 година, уби 73 лица), обид за инвазија и милиони долари потрошени на „мека“ моќ. На пример, Агенцијата на Соединетите држави за меѓународен развој (USAID троши околу 20 милиони американски долари годишно за финансирање на дисидентски групи во Куба. Канцеларијата за радиодифузија финансирана од САД, која раководи со опозициските мрежи Радио и ТВ „Марти“ („Marti“), има над 100 вработени и годишен буџет од околу 28 милиони американски долари, пренесувајќи бесконечен проток на антивладина пропаганда.

Оваа пропаганда се протега на социјалните мрежи, каде хаштагот #SOSCuba започна да третира на Флорида неколку дена пред да започнат протестите. Ова сугерира дека имало координирана кампања за насочување на кубанската влада и обвинување за тешкотиите со кои се соочува кубанскиот народ. Потсетува и на скандалот што се појави во 2020 година, кога беше откриено дека „Си-Ел-Ес Стратеџис“ „CLS Strategies“, компанија со врски во Стејт департментот, ги преплави социјалните мрежи со штетни лажни вести за левичарските влади, во Латинска Америка.

Оваа кампања на социјалните медиуми се чини дека работи, но не и во Куба. Наместо тоа, тој го разгори антикубското лоби и неговите приврзаници на Флорида. Градоначалникот на Мајами, Франсис Суарез отиде толку далеку што повика на интервенција на САД. Вистината е дека она што се случува на Флорида веројатно ќе има повеќе влијание врз кубанскиот народ отколку што се случува во Куба.

Иако протестите многу веројатно нема да ја соборат кубанската влада, тие може да имаат потенцијал да го нарушат постигнатиот напредок за да се изврши притисок врз администрацијата на Бајден да ги укине санкциите од ерата на Трамп и повторно да се вклучи во Куба, исто како што тоа го стори администрацијата на Обама. На пример, во март 80 членови на Претставничкиот дом испратија писмо до претседателот Бајден во кое го повикуваат да ги прекине ограничувањата за патувања и дознаки без одлагање. Во моментов, група Кубанци, предводена од наставникот во средно училиште и воен ветеран Карлос Лазо (Carlos Lazo), пешачат од Мајами до Вашингтон, за да повикаат на ставање крај на ембаргото. И како дел од овој притисок против блокадите, илјадници Американци донираа околу 500 000 американски долари за да купат шприцеви за вакцинирање.

Овој основен и политички притисок може да биде отфрлен од десничарската агенда која ќе се обиде дополнително да ги казни Кубанците во име на нивно спасување. Не би било изненадувачки да се види надесно пештерата на Претседателот Бајден и да се одржат суровите санкции. Судејќи според изјавата на Белата куќа, претседателот Бајден става груби политички пресметки, кои се занимаваат со внатрешната политика пред благосостојбата на 11 милиони Кубанци.

Но, продолжувајќи ги санкциите, Бајден може да се најде во кубанска миграциска криза. Во текот на изминатите неколку месеци, крајбрежната стража на САД извести за зголемување на бројот на сплавови кои пловат од Куба до Флорида. Скоро 500 идни мигранти биле вратени на Куба од страна на американските власти во 2021 година, во споредба со 49 лица минатата година. Сè додека кубанската економија продолжува да биде оптоварена со санкциите на САД, повеќе Кубанци ќе се обидуваат со предавничко прекуокеанско патување. Ова има потенцијал да стане криза што ќе и наштети на администрацијата на Бајден, имајќи го предвид неодамнешниот фокус на одвраќање од миграцијата.

Со удар на пенкало, Бајден може да ги укине сите присилни мерки што Трамп ги воведе. Ова би спасило кубански животи и би можело да започне да ја ресетира надворешната политика на Бајден на подипломатскиот пат што Обама конечно започна да го прифаќа во неговиот втор мандат, но што Бајден досега го одбиваше кон Куба, Венецуела, Иран, Кина и другите самонаметнати проблематични области во надворешната политика на САД.


Автори:

Medea Benjamin, основач на „CODEPINK“, е автор на неколку книги за Куба.      Leonardo Flores, латиноамерикански политички аналитичар и борец со „CODEPINK“.

„Dubai-Portal“