Бил Гејтс тврди дека никој не бил поактивен во промовирање и финансирање на истражувања за вакцини насочени кон борба против коронавирусот од него и „Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс“. Од спонзорирање на симулација на глобална пандемија на коронавируси, само неколку недели пред прогласувањето на епидемијата на Вухан, до финансирање на голем број корпоративни напори за измислување нова вакцина против очигледно новиот вирус, присуството на Гејтс е таму. Што всушност значи тоа?

Мора да признаеме дека Бил Гејтс знаел многу што ќе се случи во иднина. Со години тој тврдеше дека ќе има глобална пандемија убиец и дека не сме подготвени за тоа. На 18 март 2015 година, Гејтс одржа ТЕД-говор за епидемиите во Ванкувер. Тој ден на својот блог напиша: „Само што имав краток разговор за тема за која научив многу во последно време – епидемии. Епидемијата на ебола во Западна Африка е трагедија – додека го пишувам ова, повеќе од 10.000 луѓе починаа. Гејтс потоа додаде: „Колку и да е страшна оваа епидемија, следната може да биде многу полоша. Светот едноставно не е подготвен да се справи со болест – на пример, особено со вирулентен грип – која многу брзо инфицира голем број луѓе. Од сите работи што можат да убијат 10 милиони луѓе или повеќе, тоа е убедливо најверојатната епидемија“.

Истата 2015 година, Бил Гејтс напиша статија за „New England Journal of Medicine“, под наслов „Следната епидемија: Лекции од ебола“. Таму, тој зборуваше за посебна класа лекови што „вклучува давање на пациенти на низа специфични конструкции базирани на РНК, што им овозможува да произведат специфични протеини (вклучително и антитела)“. Иако ова е многу нова област, ветува, бидејќи е можно безбедна терапија да се смисли и применува прилично брзо во производството од големи размери. Основните истражувања, како и напредокот на компаниите како „Модерна“ и „КуреВак“, на крајот може да го направат овој пристап клучна алатка за запирање на епидемиите. „И „Модерна и „КуреВак“ денес добиваат средства од „Фондацијата Гејтс” и ја водат трката за развој на одобрена вакцина заснована на мРНА.

2017 година и воспоставување на ЦЕПИ

Глобална пандемија слична на грип е нешто за што Гејтс и неговата добро обдарена фондација со години се подготвуваа. Во 2017 година, за време на Светскиот економски форум во Давос, Гејтс започна нешто наречено ЦЕПИ, Коалицијата за иновации во подготвеност за епидемија, заедно со владите на Норвешка, Индија, Јапонија и Германија, заедно со британската фондација. Неговата наведена цел е да го „забрза развојот на вакцини што ќе ни требаат за да спречиме епидемија“ на идните епидемии. Тој тогаш забележа дека „една ветувачка област на истражување за развој на вакцини е користење напредок во геномиката за мапирање на ДНК и РНК на патогени и правење вакцини“.

Настан 201

До 2019 година, Бил Гејтс и фондацијата започнаа целосен буги со нивните сценарија за пандемија. Тој направи видео за „Netflix“, кое создаде морничаво замислено сценарио. Видеото, кое е дел од серијата „Објаснети“, со сцени од  пазар во Кина каде се наредени живи и мртви животни и избива многу смртоносен вирус кој се шири на глобално ниво. Гејтс се појавува како експерт во видеото за да предупреди: „Ако мислите на нешто што може да дојде, тоа би убило милиони луѓе, пандемијата е наш најголем ризик“. Тој рече дека ако не се преземе ништо за подобро да се подготвиме за пандемија, ќе дојде време кога светот ќе погледне наназад и би посакал да инвестирал повеќе во потенцијални вакцини. Тоа беше неколку недели пред светот да слушне за лилјаците и живиот “влажен пазар” во Вухан, Кина.

Во октомври 2019 година, „Фондацијата Гејтс” се здружи со Светскиот економски форум и Центарот за здравствена безбедност на „Џон Хопкинс“ за да извршат симулација на „измислено“ сценарио со вклучување на некои од водечките фигури во светот во јавното здравство. Симулацијата го доби името „Настан 201“.

Како што опишува нивната веб-страница, настанот 201 симулира „избивање на нов зоонозен коронавирус што се пренесува од лилјаци на свињи на луѓе и кој на крајот станува ефикасен пренос од човек на човек, што доведува до сериозна пандемија. Патогенот и болеста што ја предизвикува главно се базираат на САРС, но во заедницата се пренесува преку луѓе со лесни симптоми“.

По заклучувањето: Глобална програма за вакцинација против коронавирус
Во сценариото 201, болеста потекнува од фарма за свињи во Бразил, се шири во региони со ниски примања и на крајот експлодира во епидемија. Болеста се пренесува со воздушно патување во Португалија, САД и Кина и пошироко, до степен до кој ниту една земја не може да ја контролира. Сценариото предвидува дека нема можна вакцина во текот на првата година. „Бидејќи целата човечка популација е ранлива, за време на почетните месеци на пандемија, кумулативниот број на случаи се зголемува експоненцијално, двојно се зголемува секоја недела“.

Сценариото потоа завршува по 18 месеци, откако измислениот коронавирус предизвика 65 милиони смртни случаи. „Пандемијата почнува да се забавува поради намалувањето на бројот на ранливи лица. Пандемијата ќе продолжи со одредено темпо сè додека не биде достапна ефективна вакцина или додека не бидат изложени 80-90% од светската популација“.

Играчите на „Настанот 201“

Колку што беше интересно античкото измисленн „Настанот 201“ на Гејтс-Џон Хопкинс 201 од октомври 2019 година, толку интересен е и списокот на панелисти поканети да учествуваат во замислениот глобален одговор.

Меѓу избраните „играчи“, како што ги нарекуваа, беше и Georgeорџ Фу Гао. Беше посочено дека проф. Гао е директор на кинескиот Центар за контрола и превенција на болести од 2017 година. Неговата специјализација вклучува истражување за „пренесување на вирусот на грип. Екологијата на вирусот, особено за односот помеѓу вирусот на инфлуенца и птици преселници или жива живина, екологија на вируси добиени од лилјаци и молекуларна биологија.

На професорот Гау на панелот му се придружи и Аврил Хаинс, поранешниот заменик-директор на ЦИА за време на мандатот на Обама. Таа исто така беше помошник претседател на Обама и главен заменик советник за национална безбедност. Друг учесник на настанот Гејтс беше контраадмиралот Стивен Ц. Ред, директор на Канцеларијата за јавно здравје и подготвеност во Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Истиот ЦДЦ е во центарот на големиот скандал во врска со недостатокот на соодветни тестови за функционирање за тестирање на случаи на КОВИД-19 во САД. Нивната подготвеност не беше ништо друго освен за пофалба.

Групата ја заокружи Адријан Томас, потпретседател на скандалот „Џонсон & Џонсон“, гигантска медицинска и фармацевтска компанија. Томас е одговорен за подготвеноста за пандемијата во Џ&Џ, вклучително и развој на вакцини против ебола, денга треска и ХИВ. Таму беше и Мартин Кнучел, раководител на кризи, управување со итни случаи и деловен континуитет, за авиокомпаниите „Луфтханза груп“, која беше една од најголемите авиокомпании што драматично ги намали летовите за време на пандемиската криза КОВИД-19

Сето ова покажува дека Бил Гејтс имал извонредна преокупација со можноста за избувнување на глобална пандемија, за која рече дека може да биде и поголема од наводната смрт од мистериозниот шпански грип во 1918 година, а тој предупредувал барем во последните пет години или повеќе. Она што беше вклучено и во „Фондацијата Гејтс” беше финансирање на развој на нови вакцини со користење на најсовремено уредување на гени КРИСПР и други технологии.

Вакцини за коронавирус

Парите од „Фондацијата Гејтс” го поддржуваат развојот на вакцини на сите фронтови. Иновио Фармацевтикалс од Пенсилванија доби 9 милиони долари од ЦЕПИ, поддржани од Гејтс, Коалицијата за иновации во подготвеност за епидемија, за развој на вакцината ИНО-4800, која наскоро ќе се тестира на луѓе, сомнително брза временска рамка. Покрај тоа, „Фондацијата Гејтс” додаде само дополнителни 5 милиони долари на компанијата за развој на сопствен паметен уред за интрадермална администрација на новата вакцина.

Покрај тоа, „Фондацијата Гејтс” финансира преку ЦЕПИ за финансирање на развој на нов радикален метод на вакцина, познат како месенџерРНА или мРНА.

Тие го кофинансираат Кембриџ, компанија за биотехнологија во Масачусетс, Модерна АД, за развој на вакцина против нов коронавирус од Вухан, сега наречена САРС-КоВ-2. Друг партнер на Модерна е Националниот институт за алергија и заразни болести на САД (НИАИД), дел од Националниот институт за здравје (НИХ). Шефот на НИАИД е д-р Ентони Фаучи, лицето во центарот на реакцијата за итни случаи на вирусот на администрацијата Трамп. Значително поврзана со Фаучи-Гејтс Современата вакцина за коронавирус, мРНА-1273, беше воведена за неколку недели, а не за една година, а на 24 февруари отиде директно во НИХ на Фаучи за тестови на човечки заморчиња, а не на глувци. Нормално, Главниот медицински советник на Модерна, Тал Сакс, тврди: „Не мислам дека докажувањето на ова во животински модел е критичен пат за да се донесе ова на клиничко испитување“.

Друго забележително признание на Модерна на својата веб-страница е одрекувањето од одговорност, „Специјална забелешка во врска со изјавите што гледаат напред:… Овие ризици, несигурности и други фактори вклучуваат, но не се ограничени на: одобрена технологија на мРНА”. Со други зборови, целосно недокажано за здравјето и безбедноста на луѓето.

Друга биотехнолошка компанија која работи со недокажана мРНА технологија за развој на вакцина за Ковид-19, е германската компанија „КуреВак“. Од 2015 година, „КуреВак“ доби пари од „Фондацијата Гејтс” за развој на сопствената мРНА технологија. Во јануари, ЦЕПИ поддржан од Гејтс одобри повеќе од 8 милиони американски долари за развој на вакцина против мРНА за новиот коронавирус.

На ова додадете го и фактот дека „Фондацијата Гејтс” и сродните субјекти како што е ЦЕПИ ги сочинуваат најголемите финансиери на јавното приватно лице познато како СЗО и дека неговиот сегашен директор, Тедрос Аданом, првиот директор на СЗО во историјата, кој не е лекар, работеше со години на ХИВ со „Фондацијата Гејтс” кога Тедрос беше владин министер во Етиопија и гледаме дека практично нема подрачје на сегашната пандемија на коронавируси каде што не може да се најдат стапалки на сеприсутните Гејтс. Ако тоа е на добро на човештвото или основа да бидат загрижени, времето ќе покаже.


Автор: Ф. Вилијам Енгдал, советник и предавач за стратешки ризик, дипломирал политика на универзитетот во Принстон и е најпродаваниот автор за нафта и геополитика.

„Dubai-Portal“