Руската амбасада во Вашингтон информираше дека им било кажано дека 24 руски дипломати треба да ги напуштат САД до 3 септември оваа година, пренесува Ројтерс. Официјалното, но веројатно не вистинското објаснување е дека им истекуваат визите кои нема да бидат обновени. Рускиот амбасадор Анатолиј Антонов не објаснил дали има одреден спор зад одлуката на Америка. Исто така, Вашингтон одби да ја коментира одлуката. „Речиси сите од нив треба да ја напуштат земјата и нема да бидат заменети. Причината е што Вашингтон остро го заостри процесот на издавање визи “, изјави вчера рускиот амбасадор во интервју за„ Нешнл интерес “. Иако се уште нема сознанија за тоа што предизвика таква ненадејна одлука од страна на САД, односот меѓу двете земји е на ниско ниво. Протерувањето дипломати, санкции и прозивање (Бајден го нарече Путин „убиец“) го означи односот меѓу двете суперсили оваа година. Односот малку се подобри по првата средба на Бајден и Путин во Женева на 16 јуни. Сепак, состанокот беше формален и без многу конкретни договори. „Се надеваме дека здравиот разум ќе надвладее и дека ќе можеме да го нормализираме животот на руските и американските дипломати во САД и Русија по принципот на реципроцитет“, рече Антонов. Тој, исто така, додаде дека се надева дека дијалогот меѓу САД и Русија за сајбер безбедноста ќе продолжи, пренесува Ројтерс.