Минатата недела израелските воени насилници на Западниот Брег го киднапираа и очигледно го мачеа 80-годишниот палестински Американец, Омар Асад. Набрзо бил пронајден мртов.

Тоа е вид на бруталност што нелегитимниот ционистички режим обично им го наметнува на Палестинците со цел да се одржи „чистата“ еврејска држава во историската Палестина.

Но, бидејќи Асад имаше американски пасош, неговиот случај предизвика малку повеќе внимание таму од вообичаено. Американскиот Стејт департмент и неколку американски пратеници го повикаа Израел да го „истражи“ очигледното убиство.

Ова е полошо од бесмислено.

Според мене, повикувањето на такви истраги не само што е бескорисно, туку е и активно штетно. Потпишувањето на отворено лажно верување дека на убиецот треба да му се дозволи да го истражи убиството му овозможува на Израел да се ослободи.

Се добива лажен впечаток дека внатрешните истраги на израелската полиција и израелската армија се нешто повеќе од бесрамни белци.

Да земеме само еден пример – цитирана од колешката од TEI, Морин Марфи во нејзиниот извештај за убиството на Асад – треба само да ги погледнете последиците од Големиот марш за враќање во Газа во 2018 година, кога Израел уби стотици Палестинци.

Почнувајќи од март истата година, илјадници Палестинци го прават она што либералите ширум светот им го кажуваат со векови и преземаат ненасилни протести против Израел. Всушност, Палестинците го прават тоа повеќе од еден век како дел од нивната долга кампања против насилното раселување на доселениците и колониите.

Барајќи ги најосновните човекови права, младите, жените и постарите лица маршираа кон граничната ограда со Израел и побараа да се вратат во своите домови во историска Палестина (она што сега е делумно познато како „Израел“). Повеќе од 80 отсто од населението на Газа денес се бегалци и потомци од денешен Израел. Тие се протерани од 1948 година, кога ционистичките терористички банди насилно ги протераа повеќето Палестинци за да го расчистат патот на Израел.

Како одговор на кампањата за мирен отпор, израелската војска брутално и садистички постави снајперисти по ѕидовите на затворот што нивните сили ги користеа за да ги затворат Палестинците во Газа и да ги убијат. Многумина беа намерно осакатени и трајно ги загубија своите екстремитети. Ова беше насочена политика.

Во демонстрациите беа убиени повеќе од 215 Палестинци. Но, од сите израелски „истраги“ за неговото сопствено однесување, покренато е само едно кривично обвинение. „Обвинетиот војник беше осуден за помали прекршоци и доби крајно блага казна“, соопшти израелската група за човекови права, „Јеш Дин“.

Ова е само еден од многуте такви примери на израелски себични „истраги“. Тие не се ништо повеќе од вежба за односи со јавноста за одржување воена и политичка помош од САД и Европа.

Овие израелски масакри се цената на еврејската држава во Палестина. Западните либерали чудно молчеа за израелскиот масакр на невооружени мажи, жени и деца кои маршираа за своите права. Но, дури и некои од слабата левичарска социјалдемократска левица беа неефикасни во нивните одговори.

Водечкиот лабуристички левичар, Џон Мекдонел, на пример, повика на истрага или комисија која ќе го истражи пукањето, како што претходно беше спроведено од Обединетите нации.

Овој повик можеби беше добронамерен, но мислам дека воопшто не беше корисен. Фактите за Палестина се добро познати. Масакрот на демонстрантите во Газа беше извршен извршен.

Не ни требаат безброј истраги или – враќање во периодот на британскиот колонијален „мандат“ – бела хартија или кралска комисија.

Сите знаеме дека Израел е расистичка апартхејд држава која ладнокрвно убива Палестинци секој ден. Време е да се повика на одговорност и да се донесе правда пред Палестинците.

Време е за бојкот, деинвестиција и санкции.


„Dubai-Portal“