СВЕТСКОТО фудбалско првенство е во полн ек во Катар, но таму се случи првиот скандал. Со оглед на тоа дека се работи за украински навивачи, сите западни медиуми целосно го игнорираа.

Најпрвин, да потсетиме дека Украина не учествува на ова Светско првенство, бидејќи не успеа да се квалификува, или нивните навивачи, кои можат да патуваат преку поголемиот дел од светските граници, дојдоа во Катар и навиваа за репрезентацијата на Полска. .

Од друга страна, Русија беше исфрлена од квалификациското финале со одлука на ФИФА (мораше да игра против Полска во полуфиналето од својата група во плеј-офот, ama беа суспендирани), но Украина доби шанса. Па, по победата во полуфиналето над Шкотска (1:3) загубија во клучниот меч за пласман на СП од Велс со 1:0. Сепак, тоа не ги спречи некои нејзини обожаватели да дојдат во Катар.

И додека, кога станува збор за Украина, светот деновиве се прашува што се случува во војната во областа што Русите ја нарекуваат „Новорусија“, каква е состојбата со струјата или кој напредува кај Угљедар, украинските навивачи го згрозија Катар, и уште еднаш ги потврди точните руски тврдења дека Украина треба да се деназилизира.

Еве како „Ал Џезира“ објави за тоа: – Украинските фудбалски навивачи се уапсени во Катар – репортажата која можете да ја погледнете започнува со зборовите: Тројца пијани Украинци ширеле националистичка идеологија. Тие биле одведени во затвор кога го напишаа нацистичкиот поздрав („Sieg heil“) и ги нацртаа „хитлеровите мустаќи“ на маскотата на Светското првенство во Катар 2022 година, Лаиб.

Украинските навивачи пред апсењето успеале да уништат повеќе од десет постери. При внесувањето не дале отпор, но во моментов се уште се зад решетки – објави споменатата телевизија.